A Malév 2012 februári csődje óta nagyjából 800 egykori dolgozó vár arra, hogy megkapja elmaradt munkabérét vagy végkielégítését. A Kúria döntése szerint a magyar állam nem felelős a légitársaság csődjéért, tehát nem kell kifizetnie az egykori munkavállalók elmaradt bérét — írta meg a Népszava.
A lap szerint a dolgozók teljes követelése költségvetési szempontból nem nagy összeg, 4,5 milliárd forint, az állam mégsem fizette ki azt az alkalmazottaknak. Pedig a Malév több mint 95 százaléka állami tulajdonban volt. A Bérgarancia alapból minden dolgozó kapott nagyjából 1,5 millió forintot, a behajtott tartozásokból pedig még további összegeket, de sok esetben még így sem érték el a kifizetett pénzek a követelések 30-50 százalékát.
A Kúria indoklása szerint
a Malév felszámoláshoz vezető veszteséges gazdálkodást nem az állam befolyásoló magatartása és a megfelelő intézkedések elmulasztása okozta.
Illetve: nem minősíthető tartósan hátrányos üzletpolitikának az, hogy intézkedései, üzleti tervei, stratégiai döntései részben vagy egészben eredménytelennek bizonyultak.
A kormánynak jól jött a Kúria ítélete, ha ugyanis másként dönt a testület, akkor nemcsak a dolgozók követelései kaphattak volna zöld jelzést, hanem a cégek is: mintegy háromezer hitelező 175 milliárd forintot követel.
Fotó: MTI/Kallos Bea