Bár a sírás és a könnyezés során egyazon módon jönnek létre a könnyek, a folyamat hátterében különböző faktorok állnak. A sírás tudományos szempontból azt a folyamatot jelöli, amikor valamilyen érzelmi állapot hatására megindul a könnyképződés – írja az Independent. Ezzel szemben a könnyezésnél az érzelmek nem, csak fiziológiai tényezők játszanak szerepet.
Miután a könnymirigyek előállították a könnyet, és az eljutott a szemhez, a pislogással szétterítjük a folyadékot a szemgolyón. A könnyek ezután vagy kiürülnek az orrba vezető könnypontokon keresztül, vagy, amennyiben a könnyek mennyisége vagy egyéb ok miatt a könnypontok nem képesek az elnyelésre, a folyadék kifut a szemből.
A szervezet alapvetően három típusú könnyet állít elő: a bazális könnyek a szaruhártya táplálásáért és nedvesen tartásáért, a reflex könnyek pedig az irritáló anyagok eltávolításáért felelősek. A pszichikai könnyek ezzel szemben az érzelmi behatásokra adott reakciót jelentik. Utóbbi könnytípus előállítására egyedül fajunk képes.
ez is magyarázatot ad arra, hogy miért érzik sokan jobban magukat sírás után.
Agyunk egyik régiója, a limbikus rendszer az érzelmek feldolgozásáért felelős. Ezen rendszer az acetilkolin nevű jelvivő molekula segítségével a könnyrendszert is befolyásolja, és bizonyos érzelmek hatására beindítja a pszichikai könnyek termelését.
a kutatók csak feltételezik, hogy miért alakult ki fajunknál. Egyes pszichológusok úgy vélik, hogy a sírás a szociális támogatás miatt jött létre: ha könnyeinkkel mások előtt fejezzük ki bánatunkat vagy örömünket, azokkal erősebb kapcsolatokat tudunk kialakítani. Így nő a csoport összetartása, ez pedig a távoli múltban, mikor őseink még vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak, kiemelten jelentőségű volt.
Fontos továbbá, hogy a csecsemőknél és kisgyermekeknél megfigyelhető sírás általában egészen más célt szolgál. A gyermekek a heves könnyezéssel sokszor kommunikálnak, felhívják magukra a felnőttek figyelmét, bizonyos esetekben pedig manipulálhatnak is.
A manipulálás azonban a felnőtteknél is szerepet játszhat. Az adatok azt mutatják, hogy a női sírás csökkentheti a férfiak nemi vágyát és agresszióját.
Kiemelt fotó: Thinkstock