Az NGC 6326 egy planetáris köd, amely megközelítőleg 11 000 fényévre található a Földtől az Oltár csillagképben.
A planetáris ködök gázból és plazmából álló fényes burkok. Amikor egy csillag élete vége felé közeledik, kitágul, és vörös óriássá válik. Idővel aztán bizonyos objektumok levetik külső gázrétegeiket, a mag pedig összehúzódik egy forró, tömör és kicsi objektummá, úgynevezett fehér törpévé.
A fehér törpék körül a kilökődő anyag miatt gyakran jelennek meg planetáris ködök. Az NGC 6326 is így jött létre, igaz, legtöbb rokonától eltérően nem szimmetrikus, hanem rendezetlen formát vett fel.
Az objektumok ugyanis fontos szerepet töltenek be az őket alkotó és a csillagok pusztulásával felszabaduló nehezebb elemek szétszórásában. A planetáris ködökből származó anyagokból aztán idővel újabb csillagok és bolygók formálódhatnak.
A fenti felvételt a Hubble űrtávcső készítette a Széles Látószögű Planetáris Kamera 2 (Wide Field Planetary Camera 2) segítségével. A képen a kék és vörös színeket azok az anyagok, például az ionizált oxigén és hidrogén adják, melyeket a központi csillagból érkező erős UV-sugárzás világít meg.
(Kép: ESA/Hubble & NASA)