Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott elmondása szerint továbbra is fennáll a méltatlanság a tavasszal jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt gyömrői polgármesterrel, Gyenes Leventével szemben, így hiába mondott le korábban tisztéről, majd nyert ismét a vasárnapi időközi polgármester-választáson, tisztségét nem tarthatja meg.
A Szegedi Ítélőtábla április 20-án mondta ki bűnösnek Gyenes Leventét folytatólagosan elkövetett adócsalás bűntette és folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége miatt, amiért 9 hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte, helybenhagyva az elsőfokú ítéletet. Az úgynevezett “számlagyáras” perben Gyenes Levente hetedrendű vádlott volt.
Az elítélt városvezető, megelőzve a méltatlansági eljárást, május végén önként távozott posztjáról. Akkor azt mondta, hogy a gazdasági vállalkozásában történtek nincsenek összefüggésben polgármesteri munkájával.
Hangsúlyozta: azért mondott le, mert nem kívánta kellemetlen helyzetbe hozni a képviselő-testületet, amelynek jelezte, újra indulni fog a posztért, mivel a közügyek gyakorlásától nem tiltották el. Kiemelte: lemondásával lehetőség nyílik arra, hogy a gyömrői lakosok a megismert információk birtokában döntsenek arról, továbbra is alkalmasnak tartják-e a város irányítására. Gyenes Levente a vasárnapi voksoláson fölényesen nyert két kihívójával szemben. Tarnai Richárd megyei kormánymegbízott szerint a polgármesternek távoznia kell, mert továbbra is méltatlan tisztére.
A helyi önkormányzatokról szóló jogszabály kimondja: méltatlanság miatt a képviselő-testület határozatával megszünteti annak az önkormányzati képviselőnek a megbízatását, akit szándékos bűncselekmény miatt jogerősen szabadságvesztésre ítéltek – mondta.
Tarnai Richárd hangsúlyozta:
A kormánymegbízott elmondta, amennyiben Gyenes Levente önként nem távozik, a kormányhivatal kezdeményezni fogja a méltatlansági eljárás lefolytatását a képviselő-testületnél.
A képviselő-testületnek a következő ülésén, legkésőbb a méltatlanság megállapításának kezdeményezését követő 30 napon belül ki kell mondania a méltatlanságot. Ha ez nem történik meg, vagy a döntés jogszabálysértő, a kormányhivatal a közigazgatási és munkaügyi bíróságnál fogja kezdeményezni a polgármester méltatlanságának kimondását – közölte Tarnai Richárd.
(MTI)