Úgy tűnik, nem valami lelkesek a kedden bejelentett bérmegállapodással kapcsolatban. Pedig a kormány boldog és már a polgárok is számolgatják, mennyivel lesz vastagabb a boríték.
Teljesen természetes, hogy a polgárok lelkesednek azért, hogy növekszik a bérük és végre nemcsak a bruttó, hanem a nettó bérük is. Az elmúlt hat évhez képest most fordul majd elő először, hogy nem a költségvetés jár jobban, hanem a dolgozók. Azt azért tudjuk, hogy az elmúlt hat évben 51 százalékkal nőtt a bruttó minimálbér, és csak 22,5 százalékkal a nettó minimálbér. Ellenben, ha ezt a vállalkozói oldalról nézzük, akkor ez kitermelhetetlen!
Kitermelhetetlen? Ez egy közös megállapodás a kormány és a munkaadók közt.
Az a probléma, hogy ez a megállapodás nem veszi figyelembe a kis- és középvállalkozások helyzetét. Az elemzések, amikből kiindul a kormány, a nagyvállalatok, a multik számai. A KKV-szektor foglalkoztatja a magyar munkavállalók 60 százalékát, ha kiszámolom ennek a döntésnek a hatását, akkor az azt mutatja, hogy
Ez nincs ma meg a kis cégeknél. Áremelések lesznek a kereskedelmi szektorban, a versenyképességünk tovább fog romlani és minden olyan ágazatot súlyosan érint, ellehetetlenít ez, ahol a személyi jellegű ráfordítás magas és alacsony a hozzáadott érték, amit a dolgozók előállítanak. Ilyen az agrárium, a kereskedelem, az építőipar, a feldolgozóipar. A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség nem gondolta, hogy ebből egy ilyen gyors megállapodás és bejelentés születik.
Az önök szövetségének tagja a legnagyobb magyar kiskereskedelmi lánc, a CBA. Ön a CBA kereskedelmi igazgatója volt 9 évvel ezelőttig. Erről a cégről ritkán mondják, hogy nincsen közel a kormányhoz. Mi történt, hogy ez most mégsem sikerült úgy, ahogy önök tervezték?
A versenyszféra és a kormány közötti egyeztető fórum hozta meg ezt a döntést, és nemcsak a CBA nem lett megkérdezve, hanem az összes többi KKV képviselője sem.
Azt hittem, hogy ez az ország simán működik úgy, hogy egy-egy telefonnal meg lehet oldani mindent.
Ez nem így működik.
Akkor mi a megoldás?
Mi korábban azt javasoltuk, de nem volt rá fogadókészség, hogy mivel Varga Mihály bejelentette, hogy 2016-ban több, mint 900 milliárd költségvetési többlet alakult ki, ami jórészt abból adódott szerintünk, hogy a cégek jobban emeltek bért és ebből komolyabb járulék- és adóbevétele lett az államnak, szóval ezt a pénzt kellene visszaforgatni. Hozzanak létre külön járulékszintet a minimálbérre és a garantált bérminimumra oly módon, hogy az egy az egyben fedezetet nyújtson a kormány által elképzelt, de kitermelhetetlen béremelésre.
És ha ez nincs?
Mi is szeretnénk többet fizetni a dolgozóinknak, csak nincs rá fedezet. Minden évben újabb sarcokkal van terhelve a kereskedelem. Minden évben van valami extra, és most ez.