Tudomány

Hepatitisz A: mennyire veszélyes ez az új járvány?

SyhinStas / Getty Images
SyhinStas / Getty Images
A fejlett világban ritkának számító vírus okozott járványt Magyarországon. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a tavalyinál hétszer több betegről számolt be, ám a járvány kitörésének okáról nem adott tajékoztatást. Szakértők segítségével jártunk utána, mit kell tudni a megbetegedésekért felelős vírusról, miért nőhetett meg a fertőzések száma és milyen kimenetelre számíthatunk.

Hepatitisz A-járvány tört ki Magyarországon, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közleménye szerint a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a fertőzésgyanús páciensek száma. Hogy milyen okok állhatnak a járvány kialakulásának hátterében, illetve hány ember betegedett meg eddig, a központ tájékoztatójából nem derül ki. Lapunk utánajárt.

Sok a fertőzött, de országos járvány nincs kilátásban

Az NNGYK heti járványügyi jelentései szerint az idei év első 11 hetében 308 hepatitisz A-val fertőzött beteget azonosítottak az országban. Ez a szám kiugróan magas, a 2019 és 2023 között mért középérték (13) több mint 23-szorosa.

A fertőzöttek száma azonban nem most, március végéhez közeledve ugrott meg hirtelen, már az év első heteiben is sok esetet jegyeztek fel. Az adatokból az látszik, hogy már januárban sok volt a megbetegedés. A hónap végére 109 fertőzésről szerzett tudomást az NNGYK, ami 2019-2023-as mediánérték (8) csaknem 14-szerese. Február végéhez érve a helyzet tovább romlott, eddigre már 254 eset volt ismert, az átlagosnak mondható 12 esettel szemben, ez 21-szeres érték. A jelentésekből az is kiderül, hogy az ország leginkább érintett területei közé Budapest, illetve Pest és Fejér vármegyék tartoznak.

Az NNGYK lapunk megkeresésére elárulta, bár ez a betegség a fejlett országokban meglehetősen ritka, általában 5-7 évente előfordul hasonló járvány. Az előző nagyobb hazai hepatitisz A-járvány 2014-ben zajlott. A Covid-19-pandémia miatt elrendelt lakossági korlátozó intézkedések 2020-tól aztán meggátolták ennek a vírusnak a terjedését is, azóta azonban eltelt annyi idő, hogy az esetszámok ismét emelkedni kezdtek. Azt is elárulták, hogy a mostani megbetegedések sporadikusak, azaz egymással nem függnek össze.

Mohos Márton / 24.hu

Dr. Kiss István professzor, a PTE Általános Orvostudományi Kar Orvosi Népegészségtani Intézet intézetigazgatója lapunknak nyilatkozva azonban elmondta, két gyakori okot ismerünk, amely egy hepatitisz A-járvány kirobbanásához vezethet.

Az egyik lehetőség az, hogy nem megfelelő higiénés körülmények között élő, nem biztonságos ivóvizet fogyasztó emberek körében kezdett el terjedni a vírus. A másik pedig az, hogy külföldről, valamelyik fejlődő országból hozta be valaki, például egy turista

– árulta el a 24.hu-nak.

A szakértő szerint időről időre előfordulnak ilyen fellángolások. Ha valaki nem figyel a higiénére és elkapja a kórokozót, könnyen továbbadhatja akár 8-10 embernek is, akikkel szoros kapcsolatban van, ők pedig aztán szintén tovább terjesztik. Azt azonban nem gondolja, hogy országos járványtól tartani kellene, hiszen a betegség csak néhány területen terjed, Magyarország nagy részén csupán elvétve történnek fertőzések.

Ez egy helyi járvány, néhány száz eset, és minden eszköz a rendelkezésünkre áll, hogy a terjedést megállítsuk

– nyugtatott meg mindenkit Dr. Kiss István.

Ehhez azonban az kell, hogy az emberek komolyan vegyék a helyzetet, és törekedjenek a megelőzésre.

Mi az a hepatitisz A és hogyan kerülhető el?

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik