A magyar nyelvben a „vért izzad” fordulat komoly erőfeszítésre utal, a jelenség ugyanakkor ritka esetekben szó szerint is értendő. Egy 2017-es tanulmányban a szakértők egy 21 éves olaszországi nő esetét mutatták be, akinek bőréből vér szivárgott – eleveníti fel a Live Science.
A páciens arca és tenyere három éven át, bizonyos időközönként izzadt vért.
A kórházba kerülését megelőzően a nő már depressziósnak érezte magát, pánikrohamokat tapasztalt és elszigetelődött állapota miatt. A vizsgálatok során aztán bebizonyosodott, hogy a bőréből valóban vörösvértest-tartalmú folyadék ürül ki, ezzel kizárták azon rendellenességek lehetőségét, amelyek megszínezik a verejtéket.
A szakértők végül hematohidrózist állapítottak meg, ez egy rendkívül ritka, spontán ürülő véres verejtékezéssel járó állapot. A páciens vérvizsgálatai normális eredményt mutattak, akárcsak a beteg bőrének mikroszkópos elemzései.
Az orvosok bétablokkolót írtak fel számára, az ilyen készítményeket főként szív- és érrendszeri problémák esetén használják, de korábban alkalmazták már őket hematohidrózisos esetekben is. A gyógyszer enyhítette a vérzést, ám teljesen nem állította le.
A többi ismert hematohidrózisos pácienshez hasonlóan a nőnél sem sikerült feltárni a betegség okát. A szakértők több lehetséges elméletet is vázoltak, az egyik opció, hogy a véralvadást befolyásoló betegségek állnak a háttérben, de az is lehet, hogy az üss vagy fuss reakció túlműködése váltja ki a tüneteket.
Az sem ismert, hogy a vér miként tud áthatolni a bőrön. Egyes beszámolók a szőrtüszőkön keresztüli szivárgásról szólnak, más pácienseknél viszont olyan helyeken – például nyelven – dokumentálták a vérzést, ahol nincsenek ilyenek.