Tudomány

Kádár nem lehetett ott a Szent Korona átadásánál

Wolfgang Kaehler / LightRocket via Getty Images
Wolfgang Kaehler / LightRocket via Getty Images

A Szent Korona és a koronázási jelvények 47 éve, 1978. január 6-án kerültek vissza Magyarországra. A nemzeti ereklyék több mint 30 év távollét után térhettek haza Jimmy Carter amerikai elnöknek köszönhetően – írja a Múlt-kor.

Idegen földön a Szent Korona

A magyar államiságot jelképező Szent Korona a vizsgálatok szerint az 1070-es évek után és valószínűleg 1300 előtt keletkezett. A korona az évszázadok során számos viszontagságon ment keresztül: elrabolták, elásták, elzálogosították, külföldön őrizték, a rajta lévő kereszt elferdülését vélhetőleg egy 17. századi sérülés okozta.

A koronázási ereklyéket 1944. november elején menekítették el a szovjet csapatok elől. Sokáig egy velemi bunkerben őrizték, végül 1945 tavaszán Ausztriába vitték és egy hordóban elásták. A koronaőrök azonban amerikai fogságba estek és elárulták a rejtekhelyet, így a kincsek az amerikai hadsereg kezére jutottak. Az értékes tárgyakat ezután az Egyesült Államokba szállították, ahol több helyen is megfordultak, de végül Fort Knoxban, egy páncélteremben raktározták el őket.

Az amerikai vezetők csak az 1970-es évek elején kezdték fontolgatni visszaszolgáltatásukat, amikor igyekeztek normalizálni kapcsolatukat a szocialista országokkal. A döntést végül Jimmy Carter elnök hozta meg, aki számára az ereklyék visszajuttatása nem politikai, inkább lelkiismereti és erkölcsi kérdés volt, lévén azok egy nemzet múltjának, államiságának szimbólumai.

A korona hazatérése

1977 október végén titkos tárgyalások kezdődtek az átadás kivitelezéséről, az amerikai és a magyar kormány közös nyilatkozata a visszaszolgáltatásról 1977. december 16-án született meg. Ennek értelmében a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket nem a fennálló rendszernek, hanem a magyar népnek adta vissza „az amerikai népet” képviselő delegációt vezető Cyrus Vance külügyminiszter.

A Szent Korona 1978. január 5-én került ismét magyar földre a koronázási jelvényekkel együtt. Másnap a Parlamentben Vance kis ünnepség keretében adta át az ereklyéket a magyar nép meghívott képviselőinek. Az eseményen Kádár János amerikai kérésre nem vett részt.

A koronát és a jelvényeket restaurálás után a Magyar Nemzeti Múzeumba vitték, ott állították ki két évtizeden keresztül. Az Országgyűlés által 1999. december 21-én elfogadott törvény értelmében 2000. január 1-jén a Szent Koronát az országalmával, a jogarral és a karddal együtt ünnepélyes keretek között átszállították az Országház épületébe, a palást a múzeumban maradt speciális tárolási igénye miatt.

Kapcsolódó
Ezért kellett átruházni a Szent Korona hatalmát
Hogyan koronázzanak királyt a Szent Korona nélkül? Az 1440-ben született megoldás a magyar jogtörténetben – és talán az európai történelemben is – egyedülálló.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik