Egy új tanulmány alapján az emberi hatások nélkül a déli simabálnák medián életkora 73 év lehetne, a példányok 10 százaléka pedig 131 évnél is tovább élhetne – írja a The Guardian. Az eredmények azt mutatják, hogy jelentősen félreismertük a bolygó egyik legnagyobb állatának élethosszát.
A kutatók a laboratóriumi módszereken alapuló adatokat egyéb bizonyítékokkal is alátámasztották. Ezek közé tartozott egy 2007-ben, őslakosok által elejtett egyed, amelynek zsírjába egy olyan szigony hegye volt beágyazódva, amelyet utoljára 1885-ben gyártottak.
„Az ipari bálnavadászat a legtöbb faj esetében csak 60 évvel ezelőtt ért véget, a ma 100 évnél idősebb példányoknak legalább 40 évig tartó intenzív bálnavadászatot kellett túlélniük” – állapította meg Dr. Peter Corkeron, a Griffith Egyetem munkatársa és a csapat tagja.
A szakemberek modellezéssel mérték fel a déli és az északi simabálnák élettartamát olyan adatbázisokra támaszkodva, amelyek 40 éven keresztül követtek nyomon egyes állatokat. A példányok orrának egyedi textúrája alapján a kutatók képesek beazonosítani őket fotók alapján, egy 1990-es években, hajóütközésben elpusztult északi simabálnát például egy, az 1930-as években készült képen fedezték fel.
Dr. Capri Jolliffe, a Geographe Marine Research elnöke, aki nem vett részt a vizsgálatban, a bálnák kiváló emlékezőképességére hívta fel a figyelmet. A szakértő szerint ha vannak olyan egyedek, amelyek éltek a bálnavadászat idején, valószínűleg emlékeznek a borzalmakra.
A simabálnák nemébe három faj, az északi, a déli és a csendes-óceáni északi simabálna tartozik. Ezen csoportot különösen súlyosan érintette a vadászat, állományaik súlyosan lecsökkentek.
Noha a bálnavadászat nemzetközi tilalma kedvezően hatott a populációkra, az állatok ma sincsenek biztonságban. A hajókkal való ütközések, a hálókba gabalyodás, az éghajlatváltozás, a zaj és a szennyező anyagok továbbra is fenyegetik őket.
A friss eredmények alapján az emberi tevékenység hatásai jól mérhetőek. Az északi simabálnák medián élettartama 22 évvel jelenleg csak harmada az elvárhatónak.
Corkeron szerint az idősebb egyedek kiemelésével a bálnavadászat megváltoztatta a populációk korszerkezetét. Ezért alakult ki az a téves elképzelés, hogy az érintett fajok legfeljebb 70 évig élnek, ami a természetvédelemmel kapcsolatos tudományos munkát is nagyban befolyásolta.