Egy augusztusi és egy szeptemberi eset után újabb elpusztult szíjhalat sodort partra a víz Kaliforniában, ami azért nagyon meglepő, mert 1901 óta összesen alig több, mint 20 ilyen alkalom ismert. Mindhárom idei állat testhossza három méter körüli, pusztulásuk oka eddig ismeretlen – írja az IFLScience.
A szíjhalak neve beszédes, hosszú, kígyószerű állatokról van szó, a legnagyobb ismert példány hossza nyolc méter volt. A mély vizek lakói, így életmódjukról rendkívül keveset tudunk, holott megtalálhatók a világ óceánjaiban, még a Földközi-tengerben is. Az átlag ember gyakorlatilag nem találkozik vele, titokzatossága pedig legendák melegágya:
A mendemondákat persze nem lehet bizonyítani. Egy 2019-es japán kutatás 221 földrengés és 336 halészlelés között vizsgálta a kapcsolatot, mindössze egyetlen esetben volt egyezés. A baljós előjel itt sokkal inkább a halakra és a vízi élővilágra vonatkozik: az elpusztult egyedek vizsgálatával a tudósok próbálják megfejteni elhullásuk okát, illetve azt remélik, többet megtudhatunk e titokzatos lényekről.