Tudomány zöldövezet

Néhány év alatt eltűnt egy sarkvidéki sziget

Per Breiehagen / Getty Images
Per Breiehagen / Getty Images

Iskolás és főiskolai diákok fedezték fel, hogy a közelmúltban eltűnt az Északi-sarkvidéken egy orosz sziget – írja a Live Science. A csoport egy oktatási projekt keretében hasonlította össze a térségről készült műholdképeket.

A Meszjacev-sziget egy jégből és törmelékből álló terület volt, amely a nagyobb Eva-Liv-sziget mellett feküdt a Ferenc József-föld nevű szigetcsoportnál. A sziget lényegében egy jéghegy volt, amely valamikor 1985 előtt vált le nagyobb szomszédjáról.

2010-ben a Meszjacev-sziget megközelítőleg 1,1 millió négyzetméteres volt, az idén augusztus 12-én készült műholdképeken viszont már csak mintegy 30 négyzetméteresnek tűnt.

Ez több mint 99,7 százalékos csökkenést jelent, szeptember 3-ra aztán a sziget teljesen eltűnt.

A csapat a Moszkvai Repülési Intézet projektjének keretében végzett összehasonlítást. Alekszej Kucsiko, a szervezet munkatársa szerint a legvalószínűbb magyarázat az, hogy a terület az ember okozta felmelegedés miatt veszett el.

A jéghegy leválása óta olvad, a zsugorodás üteme viszont az elmúlt évtizedben felgyorsult. 2022-re a kutatók leállították a célzott megfigyelését, miután túl kicsi lett, a szakértők szerint meglepő, hogy 2024 augusztusában egyáltalán még látható volt a műholdképeken.

2021-ben porréteg rakódott a jégre, ami növelte a sugárzás elnyelését, ezáltal pedig az olvadást. Azt nem tudni, hogy a sziget végül miért maradt fenn a vártnál tovább, lehetséges, hogy a csapadék vagy a hullámzás eltávolította a porréteget.

Amikor a Meszjacev-sziget még az Eva-Liv-sziget része volt, a rozmárok fontos szaporodási helyszínének számított. Leválását követően új helyet kellett keresniük az állatoknak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik