Tudomány

Ősi sírkamrát fedeztek fel a Duna mellett

Ritka, vaskori sírkamrára bukkantak a régészek Németországban – számolt be róla a Heritage Daily. Az ősi temetkezési helyet egy Duna melletti település, Riedlingen közelében fedezték fel.

A kamra egy sírdomb alatt rejtőzött, amely a szakértők szerint eredetileg 6 méter magas lehetett, 65 méteres átmérővel. Az ilyen típusú hantokba jellemőzen a kelták temették társadalmuk magas rangú tagjait, Krisztus előtt 620 és 450 között.

A körülbelül 2600 éves kamrát tölgyfából építették, ezért is számít különlegesnek, hiszen a fa általában csak néhány évtizedig marad fenn a föld alatt, csak nagyon ritka esetekben él túl több ezer évet. A faépítmény 3,4 méter széles és 4,05 méter hosszú, magassága pedig körülbelül 1 méter lehetett, ezt azonban pontosan nem tudhatjuk, ugyanis a tetőt tartó szerkezet összeomlott.

A kutatók két alagutat is észrevettek a nyughely körül, amelyeket feltehetőleg sírrablók áshattak, hogy megkaparintsák az ott található értékes fémeket. Éppen ezért a kamrában csak kerámiák és bronzszögek maradtak az emberi maradványokon kívül. A szakértők úgy vélik, hogy a sírba egy 15 és 20 közötti férfit temethettek, aki 160–168 centiméter magas volt.

State Office for Monument Preservation in the Stuttgart Regional Council / Faber Courti-al Illusztráció: így foszthatták ki az ősi sírkamrát.

A sírkamrát felépítő fadeszkákat a következő néhány évben restaurálják és tartósítják majd, hogy azokat a sírban talált leletekkel együtt kiállíthassák egy múzeumban. A tervek szerint a látogatók így olyan állapotában tekinthetik majd meg a kamrát, amilyenben elkészültekor lehetett.

Kapcsolódó
Ezeréves magyar sírt találtak Csomádon
Ősi kincsek is előkerültek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik