Kövekbe vésett szimbólumokra bukkantak a Castro de San Vicenzo földvár területén végzett feltárás során – írja a Heritage Daily. A leletek új betekintést nyújtanak az úgynevezett castro kultúra történetébe.
Az érintett kultúra az i. e. 1. évezred elején alakult ki az Ibériai-félsziget északnyugati részén. A csoport jellemzői az erődített települések, az úgynevezett castrók voltak, ezek közül több az i. e. 2. századtól kezdve városszerű, méretében a római városokhoz mérhető településsé fejlődött.
Szakértők egy csoportja a közelmúltban Avión közelében, a Castro de San Vicenzo nevű lelőhelyen folytatott ásatást. A kutatók egy 140 négyzetméteres területen dolgoztak, a vizsgálat során egy, az i. e. 3–4. századra datálható, tégla alakú, triszkelionnal díszített kőtömbre bukkantak. Az ilyen szimbólumokat a középpontjukból sugárirányba kiinduló minták jellemzik.
A csapat egy másik tömböt is felfedezett, ezt egy rosa camuna ékesíti. Ez a virágszerű jelkép nem ismeretlen a tágabb régióból, többek között a portugáliai Citânia de Briteiros földvárnál, illetve a spanyolországi Monte das Ferraduras sziklafalon is észleltek már hasonlót.
Piel de gallina contemplando el increíble momento vivido ayer en las excavaciones del Castro de San Vicenzo (Avión, Ourense) cuando los arqueólogos descubren una piedra tallada con una cruz embolada, símbolo vinculado a la cultura castreña del noroeste peninsular 🧵👇 pic.twitter.com/MIlJgUpHk4
— César Dorado (@CDorado75) September 17, 2024
A kutatók szerint az új leletek segítenek jobban megérteni a régió vaskori történetét, emellett kiemelik a még feltárásra váró történelmi és kulturális örökség gazdagságát az Ibériai-félszigeten.