Tudomány

Kikelt a sivatagi barlangban talált ezeréves mag

Francis ODonohue / Getty Images
Francis ODonohue / Getty Images

Egy új tanulmány alapján egy izraeli sivatagi barlangban talált, ősi magból termő fa gyantája lehet a Bibliában említett gyógybalzsam forrása – írja a The Independent. A mintegy 2 centiméter hosszú magot az 1980-as évek végén fedezték fel egy júdeai sivatagban, és az i. sz. 993 és 1202 közötti periódusra datálták.

A szakértők évekig próbálták termeszteni a növényt, végül sikerült kikelteni egy Sheba becenevű csemetét.

A DNS-elemzés alapján a fa a Commiphora család egy egyedülálló fajához tartozik, a csoport Afrikában, Madagaszkáron és az Arab-félszigeten fordul elő. A szakértők arra gyanakodnak, hogy a növény a júdeai balzsam alapanyaga lehet, a keveréket a bibliai időkben kizárólag a dél-levantei sivatagi régióban termelték.

A júdeai balzsamot évszázadokon át ismerték. A gyantát az ókori világban nagy becsben tartották, az egész Római Birodalomban exportálták, és parfümként, füstölőként, szürkehályog elleni gyógyszerként, valamint balzsamozásra és mérgek ellenszereként használták. A balzsam értéke ellenére az i. sz. 9. századra eltűnt a régióból.

A friss adatok azt mutatják, hogy valószínűleg a Sába-fát használták gyökérként, majd ezt oltották be egy másik növénnyel. Ez megmagyarázhatja, hogy miért nem azonosítottak Commiphora-magvakat más helyszíneken.

Az eredményekből az is kiderült, hogy a csemete levelei gyulladáscsökkentő hatású, biológiailag aktív vegyületeket tartalmaznak. A pontos fajt nem sikerült beazonosítani, elképzelhető, hogy egy kihalt ághoz tartozik.

A csemete még nem termett virágot vagy gyümölcsöt, ha ez megtörténik, az segíthet a rokon fajokkal való összehasonlításban. Elképzelhető, hogy a környezet, amelyben most tartják, nem kedvez a virágzásnak és a szaporodásnak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik