Egy új tanulmány szerint a kannabisz fő hatóanyaga, a tetrahidrokannabinol (THC) visszafordítja az egereknél az agy öregedésének hagyományos jeleit – írja a ScienceAlert. A szakértők az agy endokannabinoid rendszeréről, illetve az agyban található, 1-es típusú kannabinoid receptorról (CB1), valamint ezek és az öregedéssel járó, fokozatos, kognitív hanyatlás kapcsolatáról szerzett, korábbi ismeretekre alapoztak.
A kutatóknak sikerült megfigyelniük, hogy az öregedésgátló hatás miként érvényesül: egy olyan jelátviteli útvonalon keresztül, amely a sejtek anyagcseréjének egészséges szabályozásával összefüggő mTOR fehérjét, illetve, ezen keresztül, a metabolizmust érinti. „Sikerült kimutatnunk, hogy a THC-kezelés szövetfüggő és kettős hatást gyakorol az mTOR jelátvitelre és a metabolizmusra” – nyilatkozta Bilkei-Gorzó András, a Bonni Egyetem munkatársa.
A csapat egyes tagjai korábban megállapították, hogy a kannabisz, alacsony dózisban, javítja az emlékezetet és a tanulási képességet, öregedő egerekben. Ez arra utal, hogy a THC és a kogníció között kapcsolat lehet, amelyet érdemes feltárni.
Az új kísérletben két egércsoportot használtak fel, az egyikben fiatal, nagyjából négy hónapos, míg a másikban idősebb, mintegy 18 hónapos egyedek voltak. Mindkét korcsoportban bizonyos egerek 28 napon keresztül, naponta alacsony dózisú THC-t kaptak, a hatásokat pedig összehasonlították az életkoruknak megfelelő kontrollpéldányokkal.
Az aktivitás a zsírszövetben ugyanúgy csökkent, mint kalóriaszegény diéta esetén. Ez a jelenség lassítja a biológiai öregedést.
A potenciálisan értékes eredmények segíthetnek az agy időskori védelmében. Korábbi tanulmányokból tudjuk, hogy a THC szerepet játszhat a demencia kialakulásának késleltetésében.
Fontos azonban hozzátenni, hogy a kedvező hatásokat egyelőre csak egereknél figyelték meg, a helyzet alaposabb megértéséhez pedig további elemzések szükségesek. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a marihuánafogyasztást korábban számos egészségi veszéllyel hozták összefüggésbe.