A kutatók egy ideje tudják, hogy a Mars a távoli múltban a mostaninál sokkal barátságosabb égitest volt: a bolygónak kellemes klímája lehetett, légköre szén-dioxidban gazdag és sűrű volt, felszínét pedig folyók és tavak tarkították. Egy friss tanulmány most azt mutatja, hogy az ősi Mars a vártnál is Föld-szerűbb lehetett – írja az IFLScience.
A kutatók a NASA Curiosity roverének adatait elemezték, amely egy feltételezett tómederben, a Gale-kráterben folytat vizsgálatokat. A szakértők a vártnál magasabb mangán-oxid szintről számoltak be az üledékes kőzetekben, ami erős oxidáló környezetre utal.
„A mangán-oxid nehezen képződik a Mars felszínén, ezért nem számítottunk arra, hogy ilyen magas koncentrációban mutassuk ki part menti üledékben” – mondta Patrick Gasda, a Los Alamos Nemzeti Laboratórium munkatársa és a csapat tagja. „A Földön az ilyen típusú lerakódások állandóan előfordulnak a légkörünkben lévő magas oxigénszint miatt, amelyet a fotoszintetizáló élet és a mangán-oxidációs reakciókat katalizáló mikrobák hoznak létre” – tette hozzá.
A Marsról nem ismert az élet, és nem tudni, hogy az oxigén miként lehetett jelen az égitest atmoszférájában, emiatt a mangán-oxid jelenléte rejtély. „Ezek az eredmények a marsi légkörben vagy a felszíni vízben zajló nagyobb folyamatokra utalnak, és azt mutatják, hogy még több munkát kell végezni a marsi oxidáció megértéséhez” – nyilatkozta Gasda.
A szükséges anyagok nemcsak biológiai úton jöhettek létre, hanem például a homokban mozgó talajvíz révén is. Úgy tűnik, hogy az ősi Marson olyan környezet uralkodott, amely meglepően hasonlított a mai Földre.