Tudomány

Nemcsak az agyba, a szívbe is eljutnak a mikroműanyagok

Noctiluxx / Getty Images
Noctiluxx / Getty Images

A mikroműanyagok ma már sajnos a mindennapi életünk részét képezik. A mikroszkopikus méretű anyagok pontos élettani hatásai egyelőre nem tisztázottak, azonban magyar kutatók tanulmánya rámutatott, hogy lehet párhuzam a neurodegeneratív betegségek kialakulása, felerősödése, és a szervezetünkben jelenlévő anyagok hatásai közt.

Az ember mikroműanyag-fogyasztása előrecsomagolt élelmiszerekből, tengeri állatokból és palackozott italokból is származhat, éves szinten nagyjából 39 ezer és 52 ezer részecske között mozog, kortól és nemtől függően. A legtöbb ilyen anyag mérete 1 mikrométer és 5 milliméter között van, apró méretük miatt pedig a véráramba, az agyba, a férfiak spermájába, és mint kiderült, az emberi szívbe is bejutnak – írja az Interesting Engineering.

Az Amerikai Kémiai Társaság Environmental Science & Technology című folyóiratban közzétett jelentésében közölte, kutatóik 15 ember szívszövetét elemezték szívműtét előtt és után. A vizsgálatok során lézeres, infravörös kémiai képalkotó rendszert és pásztázó elektronmikroszkópiát használtak, amelyek együttesen megállapították, hogy a műtét előtt és azt követően is voltak mikroműanyagok a szövetekben.

A kutatók a résztvevők felétől vérmintát is vettek. Ezekben kilencféle mikroműanyagot mutattak ki, amelyek maximális átmérője 184 μm volt. A vérmintákban a beavatkozások után méretbeli változásokat figyeltek meg, ami arra utal, hogy a műtét során is kerülhettek mikroműanyagok a szervezetbe. A kutatók azonban megjegyezték, hogy a mikroműanyagok nem minden szövetmintában voltak jelen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik