Három korszak településeire, valamint egy bronzkori karperecre és egy csontvázra bukkantak a régészek Kecskemét-Hetényegyháza határában – írja az MTI Fazekas András Kristóf ásatásvezető régész beszámolója alapján.
A régészek a Magyar Nemzeti Múzeum alvállalkozójaként 800 négyzetméteren végeznek próbaásatásokat, és már 40 centiméter mélységben három korszak települései bontakoztak ki. Árpád-kori gödrök, árkok, padlóval rendelkező házak nyomaira leltek, valamint előkerültek egy szarmata település hasonló típusú objektumai, illetve egy bronzkori árok is.
Mindemelett egy különlegesnek számító késő bronzkori karperecre is rátaláltak, amely a Krisztus előtti második évezredre tehető. Az ékszert feltehetően a munkák során veszíthette el a viselője, a karperec mellett bronzkori kerámiák is előbukkantak.
Fazekas András Kristóf elmondta, a próbaásatások során egy feltehetően fiatal férfi maradványa is előkerült, amely – a temetkezési szokás alapján – szintén későbronzkori lehet. A korszakban a halottakat gyakran zsugorított pózban helyezték el a sírokban, vagyis az elhunyt végtagjait szorosan felhúzták a test mellé és az oldalára fektették. Így találtak rá erre a bronzkori csontvázra is.
A próbaásatásokat követően a Magyar Nemzeti Múzeum által meghatározott helyszíneken folytatódik majd a régészek munkája.