Az emberek többsége saját tapasztalatai alapján is tudja, hogy a fejfájás igen sokszínű lehet. Az eltérő típusok más-más tünetekkel járhatnak, hátterükben pedig különböző okok állhatnak, éppen ezért nem egy esetben egyedi kezelésre van szükség. Érdemes kiemelni, hogy összesen mintegy 150 fajtát ismer a tudomány, az alábbiakban csak a leggyakoribbakat mutatjuk be.
A tenziós fejfájás a legtöbbször előforduló típus, amely enyhe vagy közepes fájdalommal jár, a fej bármely részén jelentkezhet, és egyéb tünetek általában nem kísérik. A második leggyakoribb fejfájás típus a migrénes fejfájás. Jellemzően az egyik oldalon jelentkezik, amelyet sokszor látáspanaszok, fény- vagy szagérzékenység, émelygés, hasfájás és gyengeség is kísér. Ezen típus tünetei a fizikai aktivitás hatására rosszabbodni szoktak. A migrént sokan lüktetőnek írják le, az érzet akár három napig is kitarthat.
A harmadik, de sokkal ritkábban előforduló fejfájás típus a cluster fejfájás, amely a fejfájások egyik leggyötrőbb fajtája. Az égő, éles fájdalomérzet általában a szem körül vagy a mögött alakul ki, ami sok embernél annyira elviselhetetlen, hogy nem is bír egy helyben megülni. Maga a megnevezés (cluster) a csoportosulásra utal, a fájdalom ugyanis elkülönülő, 15-180 perces rohamokban jelentkezik, egy napon akár többször. Ez a típus jóval gyakoribb a férfiaknál.
A fájdalom jellegzetességei és a tünetek mellett a kiváltó tényezők alapján is tudjuk csoportosítani a fejfájásokat. Az egyik gyakori, sokakat érintő ok az időjárás változása, ilyen esetben a légnyomás alakulása, egészen pontosan a külső tér és az orr melléküregei közötti légnyomáskülönbség befolyásolhatja szervezetünket. Ez a típusú érzékenység fejfájással járhat.
Sokaknak lehet ismerős továbbá a másnaposságot kísérő, esetenként igen súlyos fejfájás, amelyet rendszerint egyéb tünetek, például szájszárazság, hányinger, gyengeség vagy szédülés is kísér. Ezek hátterében az előző nap bevitt alkohol, vagyis az az által előidézett dehidratáltság áll – ez pedig azt is jelenti, hogy kellő víz elfogyasztásával, valamint pihenéssel javíthatunk a helyzeten. Hasonló típusú fejfájás egyéb módon is kialakulhat, kiválthatja például az extrém forróság, a kemény fizikai munka vagy a hasmenés okozta dehidratáltság.
Gyakori kiváltónak számít a stressz is, amely általában tenziós fájdalmat okoz. Az érzékenyebb személyek esetében nem is szükséges a tartós stressz, személytől függően már egy-egy mozgalmasabb nap is fejfájással járhat. Mivel ezen fejfájástípusra különösen jellemző a hajlam, a hatékony megoldást általában nem a fájdalomcsillapítók használata, hanem a különböző stresszkezelő megoldások, például a rendszeres testmozgás jelentik.
Az alvás hiánya szintén a fejfájás kiváltó oka lehet. A pihenés rendkívül fontos a szervezet számára, a kialvatlanság pedig számos egészségi panaszt, köztük rövid távon fejfájást idézhet elő.
Végezetül az sem ritka, hogy valaki a túl sok képernyőidő miatt tapasztaljon fejfájást. A kínzó érzést rendszerint az okozza, hogy a telefonok, számítógépek, tévék vagy tabletek túlzott használatával megerőltetjük a szemünket.