Közös kirándulásuk emlékét örökítették meg a Synalb mikrobiológusai, akik egy 18 Petri-csészéből álló, élő baktériumokkal festett képet készítettek. Szijj Orsolya és Seres Anikó nem csak kollégák, jó barátok is, akik egy idei közös őszi túrájukat idézték fel az élő kompozícióban Vogel Johnson táptalajon, Staphylococcus aureus baktériumtörzsekből.
„A képet hetekig terveztük fejben és papíron, ezután különféle táptalajokat és baktériumokat teszteltünk a színek tökéletesítéséhez. Az egyébként monokróm tenyészetnek – amelynek narancs alapszínét a táptalaj, feketéjét a baktérium, sárgáját pedig a fermentációs folyamatok adják – a 18 Petri-csészén átfutó kompozíció ad egy kis csavart” – mondta el Szijj Orsolya, a Synlab víz- és élelmiszervizsgáló laboratórium mikrobiológiai részlegének munkatársa.
Az alkotást az Amerikai Mikrobiológiai Társaság Agar Art nevű versenyére is benevezték, ahol a világ mikrobiológusainak kreativitását díjazza a szervezet. A nemzetközi verseny célja bemutatni, hogy a tudomány és a művészet nem is áll olyan távol egymástól, ezért a profik mellett amatőrök és gyerekek alkotásait is várják.
Az ország legnagyobb laboratóriumában több baktériumművész is dolgozik, 2019-ben magyar népművészeti mintával Pöstényi Zita, a Synlab mikrobiológusa nyert közönségdíjat, kollégája, Héjja Andrea pedig Edvard Munch norvég expresszionista festő Sikoly című világhírű képét reprodukálta színes baktériumokból.