Egy új vizsgálat alapján az amazóniai esőerdő jelentős része közeledik ahhoz a pillanathoz, mely után visszafordíthatatlanul szavannaszerű környezetté fog alakulni – írja az EurekAlert. Az esőerdők különösen érzékenyek a csapadékot hosszú távon befolyásoló tényezőkre, ezért a szakértők az esőzés és az erdők kapcsolatát elemezték. Arie Staal, az Utrechti Egyetem munkatársa szerint jelenleg Amazónia 40 százalékánál csökkent le annyira a csapadék, hogy azon a szinten az esőerdő még megmaradhat, de akár szavanna is kialakulhat.
Staalék az amerikai, afrikai, ázsiai és óceániai esőerdők stabilitását elemezték. Ehhez a legfrissebb légköri adatokat használták fel, és két forgatókönyv szerint folytattak szimulációkat: az elsőben egyáltalán nem voltak esőerdők, a másodikban pedig a Föld teljes trópusi régióit lefedték. Ezek a szélsőséges modellek segítenek jobban megérteni, mennyire ellenállóak az esőerdők. A csapat azt is felmérte, hogy mi történik, ha az üvegházgázok kibocsátásának szintje a század végéig magas marad.
A Kongó-medencében még rosszabb a helyzet, ezen a területen ráadásul az egyszer eltűnt esőerdő még nehezebben nőhet vissza. Indonézia és Malajzia esőerdői ezzel szemben viszonylag stabilnak tűnnek.