A Global Footprint Network minden évben nyilvánosságra hozza a Túlfogyasztás Világnapjának aktuális dátumát, amely évről évre egyre korábban jön el. Tavaly augusztus 1-jére esett, míg 1970-ben december 23. volt ez a nap.
Idén először nyilvánosságra hozták az európai túlfogyasztás napját is, ami május 10. Ha a világon mindenki olyan életmódot folytatna, mint az európaiak, akkor május 10-én érnénk el azt a dátumot, amikor az emberiség fogyasztása túllépi a szintet, amit a Föld egy év alatt képes újratermelni, illetve elnyelni – derül ki a WWF Magyarország közleményéből.
Másként fogalmazva, ha az egész világ úgy élne, mint mi az Európai Unióban, akkor 2,8 Földre lenne szükségünk ahhoz, hogy a természeti erőforrások iránti keresletünket kielégítse a bolygó. Magyarországon is jóval átugorjuk az ideális fogyasztási szintet:
Hitelből fogyasztunk
Hogy mindez mit jelent, hogyan használhatunk el két Földet, ha csak egy van, arról egy korábbi cikkünkben írtunk részletesen. Most csak a lényeget idézzük fel egy szemléletes példán keresztül.
Adott egy képzeletbeli család, amelynek van egy komolyabb összeg a bankszámláján, egyetlen jövedelme pedig ennek az éves kamata. Ha ennél többet költenek, azt csak úgy tehetik meg, ha megdézsmálják a számlán lévő pénzt. Könnyű belátni, a betét egyszer elfogy, többé kamatra nem számíthatnak, a család számára itt a történet vége.
Kicsi lett a bolygónk
A természet erőforrásait az úgynevezett ökológiai lábnyom adja meg: egzakt módszer annak meghatározására, hogy egy társadalomnak adott fejlettségi szinten mekkora területre van szüksége. Tartalmazza:
- a fosszilis energiahordozók elégetéséből származó CO2 elnyeléséhez szükséges erdő és tenger területét;
- a tenyészett állatok számára szükséges legelők területét;
- az elfogyasztott, feldolgozott halak számára szükséges vízfelületet;
- a megművelt termőföldek területét;
- az éves faigényt biztosító erdő területét;
- az emberi infrastruktúrához szükséges beépített területet.
Ebből lehet kiszámolni az egyes emberek, cégek, városok, régiók, országok, kontinensek és az egész emberiség ökológiai lábnyomát. Mértékegysége a globális hektár, a jelenlegi népesség mellett egy ember számára 1,8 globális hektár áll rendelkezésre.
Csakhogy a földlakók fejenként és átlagban 3,06 hektárt használnak, ezért az emberiségnek nagyjából 1,7 Földre lenne szüksége, ha pedig mindenki úgy élne, mint az európaiak, akkor 2,8 bolygó kellene.
Kiemelt kép: Imaginechina / AFP