Jim Bridenstine kiemelte, hogy a NASA számára rendkívül fontos az idegen élet keresése, az utóbbi idők vizsgálatai pedig optimizmusra adnak okot – írja a Space.com. Az űrhivatal igazgatója szerint a közelmúlt eredményei alapján a földön kívüli létformák egyik lelőhelye a Marson lehet.
A vörös bolygón több olyan tényezőt is kimutattak, amelyek kedveznek az élet fenntartásának – ilyen például a komplex szerves anyagok jelenléte a felszínen. Bridenstine szerint még sok a kérdés az érintett faktorokkal kapcsolatban, de a NASA ezeket rövidesen megválaszolhatja.
A Mars lakhatóságának felderítésében három robot játszott kulcsszerepet: a Spirit; annak testvére, a közelmúltban elvesztett Opportunity; illetve a még mindig üzemelő Curiosity. A jövőben újabb marsjárók érkezhetnek az égitestre, melyek további izgalmas adatokkal szolgálhatnak.
Ilyen szerkezet lesz a NASA Mars 2020 nevű robotja, amely jövőre indulhat útnak, és a tervek alapján 2021 februárjában érkezhet meg. A marsjáró olyan mintákat fog gyűjteni, melyekben kimutatható lesz a potenciális élet jelenléte. A Mars 2020-szal nagyjából egy időben az Európai Űrügynökség is felbocsát egy eszközt, amelyet a legendás kutatónőről, Rosalind Franklinről neveznek el.
A cél az, hogy felfedezzük az életet egy másik égitesten, ez az, amit igyekszünk elérni. És mivel nagyon sok nagyszerű szakemberünk van, jó úton haladunk
– mondta Bridenstine.
A NASA a Mars mellett a Jupiter jeges holdján, az Európén, illetve a Szaturnusz két kísérőjén, a Titánon és az Enkeláduszon is keresi az idegen létformák nyomait.
Nem Bridenstine a NASA egyetlen munkatársa, aki bizakodó a földön kívüli élet keresésével kapcsolatban. Ellen Stofan még 2015-ben beszélt arról, hogy még ebben az évtizedben érzékelhetjük a fejlett idegen civilizációk első jeleit.
Kiemelt fotó: Pixabay