Az alkohol a mennyiségtől és az adott személytől függően gyengíti az idegrendszer működését, és így elősegítheti a gyors elalvást. Ivás után nagyjából 4-16 perccel hamarabb alszunk el, mint általában. Sőt, az alkohol már kis adagban is növeli a mély alvást az éjszaka első felében.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy az italtól kipihentebbekké válnánk. Az agy bizonyos régiói ugyanis továbbra is aktívak maradnak, és amikor elmúlik az alkohol nyugtató hatása, az ember rövid időkre felébred.
A mérsékelt és a nagy mennyiségű alkohol elfogyasztása ráadásul a Rapid Eye Movement (rövidítése: REM, azaz „gyors szemmozgás”) alvás idejét is csökkenti. Ez az az időszak, amikor az ember álmodik.
A jelenség a nőket különösen rosszul érinti, mivel szervezetük átlagosan gyorsabban bontja le az alkoholt.
Az ital ráadásul nem csak az agyunk megzavarásával képes tönkretenni az estét. Az alkohol fokozza a vizelet-kiválasztást, ezzel pedig elérheti, hogy éjszaka többször is ki kelljen kecmeregnie az embernek az ágyából.
Sőt, az alkohol átmenetileg a felső légutakban található izmokat is elgyengítheti. Ez különösen kellemetlen lehet azoknak, akik alvási apnoéban, azaz légzésszünetben szenvednek.
(Via: Live Science, Men’s Health, Huffington Post, kiemelt kép: Thinkstock)