Az Anne Frank Múzeum kutatói egy képalkotó eljárás segítségével vizsgálták a napló összeragasztott oldalait – írja a ScienceAlert.
Anne Frank Hollandiában, a második világháború alatt írt naplója a holokauszt egyik legismertebb forrása. A irat a tizenéves lány saját gondolatait és érzéseit tartalmazza, emellett pedig azt mutatja be, hogy miként bujkáltak Frankék más családokkal együtt a zsidóüldözés elől.
A holokausztot a család egyetlen tagja, az apa, Otto Frank élte túl. A férfi később kiadta lánya azóta világhírűvé vált naplóját.
Bár az iratot azóta különböző formában több tízmillióan olvasták, néhány oldal rejtve maradt a közönség és a kutatók elől. 2016-ban aztán az Anne Frank Múzeum kurátora egy rutinellenőrzés során észrevette, hogy a kötetben olyan összeragasztott barna lapok vannak, melyeken írás látható.
A kutatók a napló megóvásáért végül képalkotó eljárás segítségével vizsgálták meg az érintett oldalakat. A szakértők az elemzés során igen meglepő szavakra bukkantak.
Mint kiderült, Anne Frank az összeragasztott lapokon
Peter de Bruijn, a Huygens Holland Történeti Intézet munkatársa szerint az írás főként a stílusa miatt érdekes. A kutató a New York Times-nak azt mondta, a szerző egyfajta irodalmi környezetet teremtett, hogy egy olyan témáról írjon, amelyet egyébként feltételezhetően kellemetlennek talált.
Az érintett oldalakon Frank többek közt a menstruációról is írt, de
Az újonnan azonosított szöveg szerzői jogi okok miatt egyelőre csak hollandul olvasható.
Teresien da Silva, a múzeum munkatársa szerint a kutatók és a nyilvánosság számára is érdekes lehet, hogy mi mindenről írt a napló szerzője.
Az öncenzúrázott oldalak például azt bizonyítják, hogy a zsidóüldözés borzalmai ellenére Anne Frank nem sokban különbözött a többi tinédzser lánytól.
(Kiemelt kép: SOEREN STACHE/DPA/AFP)