A kutatók a vizsgálat során a csimpánzfészkekben előforduló baktériumok sokféleségét mérték fel – számol be az IFLScience. A fészkeket a majmok éjszakánként alakítják ki a fákon gallyak felhasználásával.
Igaz, a szakértők a baktériumok összmennyiségét nem mérték fel.
Megan Thoemmes, az új tanulmány társszerzője szerint az otthonainkban előforduló mikroorganizmusok egy része ágyainkban található, a fekhelyekben fellelhető baktériumok mintegy 35 százaléka pedig testünkből származik.
Szerettük volna kideríteni, hogy ez miként hasonlítható össze a legközelebbi evolúciós rokonainkkal, a csimpánzokkal, amelyek minden nap saját ágyakat készítenek maguknak
– tette hozzá a szakértő.
A csapat 41 elhagyott fészekből vett mintát a tanzániai Issa-völgyben. Ezen mintákat elemezve a kutatók fel tudták mérni a mikroorganizmusok sokféleségét.
Bár a fészkek több baktériumfajt tartalmaznak, mint az emberek ágyai, de jóval kevesebb testből származó mikroorganizmus van bennük. Sőt, a paraziták száma is meglepően alacsony volt a tanulmányozott fészkekben.
Az új kutatás azt igazolja, hogy legközelebbi rokonainknak a vártnál jóval higiénikusabb körülmények közt alszanak. Ebben nagy szerepe van annak, hogy az élőlények minden éjszaka új „ágyat” készítenek maguknak.
Fontos kiemelni, hogy a kutatásban csak a baktériumok sokféleségét, illetve az egyes mikroorganizmusok eredetét mérték fel. Azt, hogy pontosan mennyi baktérium is tanyázik egy csimpánzfészekben, a szakértők nem vizsgálták.
(Kiemelt kép: Thinkstock)