A Sydney-i Egyetem Nicholson Múzeumának csapata 2017-ben egy olyan szarkofágot kezdett el vizsgálni, amely több mint 150 éve került be az intézmény gyűjteményébe – írja a Live Science.
A koporsó felnyitása után a szakértők megdöbbentek, ugyanis a szarkofágban egy múmia maradványaira bukkantak.
A korábbi jelentések azt mondták, hogy a koporsó teljesen üres, vagy törmeléket tartalmaz
– nyilatkozta Jamie Fraser, a kutatás vezetője és a múzeum kurátora.
Az új múmia elemzése felfedte, hogy a maradvány egy 30-as éveiben meghalt személytől származik. A szarkofág külsején talált hieroglifák alapján a test egy papnőé, Mer-Neith-it-eszé volt, aki időszámítás előtt 600 körül élt.
A hieroglifákból tudjuk, hogy Mer-Neith-it-esz Szehmet, az oroszlánfejű istennő templomában dolgozott
– mondta Fraser.
Bár a felirat szerint a test a papnőé, az ókori egyiptomiak gyakran újrahasznosították a koporsókat, így előfordulhat, hogy a szarkofágban nem az eredeti múmia található.
A szakértők utóbb számítógépes tomográfiával is analizálták a maradványt. A módszerrel a kutatók virtuálisan felszeletelték a leletet, így alaposabban felmérhették annak összetételét.
Az eredmények alapján a törmelékhalmaz több csontot, kötést, gyantatöredéket és mintegy 7000 üveggyöngyöt tartalmaz. Utóbbiakat egy temetkezési kendőre varrták fel a korabeliek.
A szakértők kiemelték, hogy Mer-Neith-it-esz koporsóját már korábban átkutatták a sírrablók, emiatt maradhatott fenn a test töredékesen. Igaz, a maradvány így is sokat elárulhat a szarkofágban nyugvó személy étrendjéről és betegségeiről.
(Kiemelt kép: Nicholson Museum, University of Sydney)