Elképesztő, hogy még a szárazföldön is hány olyan állat él, amelyet az ember még nem fedezett fel. És még csak nem is olyan parányokról van szó, amelyek mellett simán elsétálnánk a vadonban.
Véletlen volt
Nemrég számoltunk be egy magyar kutatóról, aki Brazíliában egy új levelibéka fajt fedezett fel, most pedig Guyanából jött a hír: a Kaieteur Nemzeti Park és a Potaro folyó felső folyásának őserdeiből 30, a tudomány számára eddig ismeretlen fajt azonosított a WWF és a GWC nemzetközi csapata.
Van köztük növény, rák, szitakötő, rovar, béka, de a legérdekesebb minden bizonnyal egy csodálatos színben pompázó hatalmas pók, egy tarantula megtalálása volt – ahogy ez gyakran lenni szokott, szinte véletlenül.
A kutatók éjjel, lámpafénynél pásztázták az erdőt, amikor egy rothadó fa nyílásából ragyogó, kobaltkék csillogást vettek észre. Először azt hitték, egy pók szeme villant meg a lámpafényben, de Andrew Snydert nem hagyta nyugodni a dolog, így lett ő az új faj felfedezője.
Nagy bajban van
A WWF által közölt eredmények nagyon frissek, jelenleg még semmit nem tudunk a tarantula életmódjáról, sőt még pontos rendszertani besorolását sem végezték el. Az viszont biztos, hogy ő is, mint környezetében minden élőlény veszélyben van.
És nemcsak a sokat emlegetett erdőirtásról van szó, ami esetünkben az aranybányászat miatt történik, hanem a nemesfém kinyeréséhez szükséges, nem megfelelően kezelt cián is hatalmas pusztítást okoz.
(Kiemelt kép: Andrew Snyder)