Az hagyján, hogy a Marsnak igencsak ritkás légköre van a földi atmoszférához képest, de még annak is 96 százaléka szén-dioxid, ami egyáltalán nem tűnik kecsegtető környezetnek az emberi szervezet számára. Nagyobb mennyiségű oxigén nélkül mi nem nagyon tudunk túlélni a vörös bolygón, odacipelni pedig elég problémás lenne, arról nem is beszélve, hogy óriási lenne a rizikó, hiszen ha valamiféle meghibásodás miatt elillan, az első marslakók rövid időn belül megfulladnak.
A szén-dioxidbul veszi ki a zoxigént
Erre a problémára lehet megoldás a Lisszaboni, a Portói Egyetem és a párizsi École Polytechnique kutatóinak technológiája, ami a plazmabontási módszereket használná fel a vörös bolygó felszínén. Az, hogy a plazmával (esetünkben például a nem termikus változattal) szén-dioxidból oxigén nyerhető, egyáltalán nem újdonság, a módszert évtizedek óta kutatják teljesen más okokból is, mint a marsi túlélés.
A Plasma Sources Science and Technology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Marson a folyamat helyi anyagokkal is elvégezhető, ami hatalmas előnyt jelent abból a szempontból, hogy kevesebb súlyt kell cipelnie az űrhajónak, ami az első marslakókat viszi majd a vörös bolygóra.
Oxigén és üzemanyag is létrejön
„Az alacsony hőmérsékletű plazmával történő bontás két dolgot is megoldhat az emberes Mars-misszió során. Nemcsak egy stabil, megbízható oxigénforrást jelentene, hanem üzemanyagforrást is, hiszen a szén-monoxidos keveréket akár rakéta-üzemanyagként is használhatjuk” – nyilatkozta a kutatás egyik vezetője, dr. Vasco Guerra, a Lisszaboni Egyetem professzora.
A technológia tényleg ígéretesnek mutatkozik, de sajnos csak egyet old meg azon problémák hosszú sorából, amelyeket még meg kell oldanunk, mielőtt bárkit is a Marsra küldünk. Persze megbízható oxigénellátás nélkül nincs is értelme Mars-misszióban gondolkodnunk, így ha ezt a módszert megbízhatónak találják, akár hatalmasat is léphetünk vele előre az emberes Mars-utazás felé vezető úton.