A Google a napokban indítja el legújabb projektjét, amelynek keretében a cép nyílt forráskódú gépi tanulási motorja segítségével szeretnék megtanítani a mesterséges intelligenciát (MI) a zeneszerzésre és a képzőművészeti alkotások készítésére – a valódi kreativitást igénylő művészetre.
Szép törekvés, de egy londoni startup, a Jukedeck már megelőzte őket: szakembereik évek óta dolgoznak azon, hogy „komponistát” faragjanak a számítógépeikből. Nem kis sikerrel, hiszen a weboldalukon a felhasználók már ma is írathatnak saját számokat az erre kifejlesztett MI-vel.
A Jukedeck zeneszerző algoritmusát bárki ingyenesen kipróbálhatja. A felhasználók bizonyos keretek között maguk is beleszólhatnak abba, hogy milyenek legyenek a számok, beállíthatják például a műfajt, a hosszúságot, a hangulatot és a tempót is. A motor minden egyes alkalommal teljesen eredeti darabokkal áll elő.
A generatív zenével ötven éve foglalkoznak a zeneszerzők. Nagyon sokan dolgoztak már ezen a kérdésem. Mi mindössze annyit tettünk, hogy megpróbáltuk a neurális hálózatok segítségével megoldani a problémát, és úgy találtuk, hogy ez a megközelítés nagyon jól működik
– fejtegette a Quartznak nyilatkozva Ed Rex, a Jukedeck alapítója.
Rex maga is sokat tud a zenéről. A Cambridge-i Egyetem zeneszerző szakám diplomázott, és több darabot is írt. Azt reméli, hogy a profi felhasználók előbb-utóbb szívesen fizetnek majd az AI által komponált zeneszámokért – különösen azok a vloggerek, akik manapság olyan adatbázisokból szerzik be a műsoraik aláfestéséhez használt számokat, mint az Audio Network, a Premium Beat vagy a YouTube saját zenetára.
A szakember ne kell attól tartani, hogy az AI egy nap feleslegessé teheti a zeneszerzőket. Éppen ellenkezőleg.
Több komponista is megkeresett minket azzal, hogy szeretnék az AI által írt motívumokat felhasználni a saját kompozícióikban
– mondta.