Az 1960-as években még azért utasítottak vissza űrhajósnak jelentkező embert a NASA-nál, mert nő volt. Manapság azonban már odáig fejlődött a nemek közti egyenlőség, hogy az asztronauták fele nő – írja a New York Times.
Ezt hamar alá is támasztják egy friss adattal, ugyanis most végzett a 2013-ban toborzott évfolyam, aminek 50 százaléka tényleg nő. És ráadásul esélyük van részt venni a NASA 2030-ra beharangozott történelmi Mars-missziójában. Az egyik végzős, Jessica Meir ezt mondta a küldetésről:
A Mars annyi mindent taníthat nekünk a bolygónk múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
Meir tengerbiológusként szerzett doktori címet, császárpingvineket tanulmányozott az Antarktiszon és bevallása szerint világéletében imádta az elhagyatott helyeket.
A másik végzős, Christina Hammock Koch szintén járt a Déli-sarkvidéken, teleszkópok szervizelésében vett részt, míg a harmadik űrhajós, Nicole Aunapu Mann a haditengerészet vadászgépeit vezette Irakban.
Would you go to Mars? Meet the four women astronauts who can't wait to go: https://t.co/NvlyzmyUfr Via @glamourmag pic.twitter.com/BRjoyZX1C3
— NASA (@NASA) January 7, 2016
A nők 6000 jelentkező között maradtak állva. Két éven át képezték őket T-38-as szuperszonikus repülőkön, feladatokat kellett a vízben végrehajtaniuk, és a viccesen csak “hányócsillagnak” nevezett, a nulla gravitációt a felszín felé zuhanással modellező repülőkre is rendszeresen felpakolták őket.
A legnehezebb persze az lesz egy Mars-misszió esetén, hogy hosszú ideig távol lesznek a szeretteiktől. Csak az odaút kilenc hónapot vesz igénybe, így alsó hangon másfél évet lesznek oda. Anne McClain szerint megéri az 56 kilométeres út, mert onnan látni fogják, mennyire apró és magányos a Föld, és mennyire egymásra vannak utalva az emberek, akik jelenleg egymásra fenekednek.
(via IFL Science)