Űrhajós a kétszázhúsz évig (1513-1733) épült salamancai székesegyház falán
Fotó: portengaround
A székesegyház 1990-es évek eleji felújítása során a munkák vezetője, Jeronimo Garcia úgy gondolta, ráfér némi vérfrissítés a faragványokra, így egy elpusztult darab helyett a XX. század egy fontos jelképét, egy űrhajóst álmodott meg. Néhány méternyire egyébként egy fagylaltot nyalogató démon is látszik.
CD egy XIX. századi festményen?
A képen a mormon vallás alapítója, John Smith megmutatja az 1827-ben Moróni angyaltól (és persze közvetve Istentől) kapott, már lefordított arany lemezeket a nyolc tanúnak. A szöveg 1830-ban jelent meg nyomtatásban, A Mormon könyve címmel.
Sokkal valószínűbb azonban, hogy a képen egy üveglap látszik, amelyhez hasonlóakkal előszeretettel fedték a dobozokat a XIX. században.
A mobiltelefonáló nő Charlie Chaplin A cirkusz című filmjének reklámja előtt, 1928
Látják a jobbról besétáló, kisunokájával Nokia 3210-esen beszélgető nagymamát? Az nagy baj, mert a hölgy egy korai hallókészüléket tart a fülénél, amelyhez hasonlót a húszas években többek közt a Siemens és a Western Electric is gyártott.
Fotó: Furious Fanboys
Ezen a tíz évvel később, 1938-ban született felvételen hasonló jelenetet látunk:
A kétezres évek városi vagánya a South Forks híd újranyitási ünnepségén, Gold Bridge, British Columbia, Kanada, 1941
Kapucnis pulóver pólóval, menő haj és műanyag napszemüveg, kezében pedig modern digitális fényképezőgép? A férfi biztosan időutazó! – mondhatnánk a képet látva, amennyiben hinnénk a Háttérhatalom időutazási kísérleteiben. Sajnos ez azonban nem igaz, szóval nézzük sorban csak a férfi ruháit és kiegészítőit.
Kapucnis pulóver és póló? Nem, sajnos az egy kötött pulóver, alatta a – szintén kanadai – Montreal Maroons hokicsapatának mezével. A képen az 1936-1937-es évad csapata:
Fotó: Behind Enemy Lines Hockey
A napszemüveg egy egyszerű gleccserszemüveg, amelyet oldalt bőrborítással láttak el, hogy megvédje viselőjét a hóvakságtól. Hasonlóakat egyébként ma is lehet vásárolni, itt például Morgan Freeman visel egy hasonlót a 2013-ban bemutatott Oblivion című filmben:
A modern fényképezőgép pedig bármilyen, harmincas-negyvenes évekbeli kihuzatos csoda lehet, akár egy Kodak Vigilant Junior Six-20 is:
Fotó: PBase
Shirley Temple és Henry Fonda a postakocsiban ülve gyorsan megnézik az iPhone-on, hogy merre haladnak (a Fort Apache című 1948-as film részlete)
Ezt nyilván nem kell megmagyaráznunk, de amennyiben az mégis egy iPhone 6, legalább abban reménykedünk, hogy Fonda a Google alkalmazását használta az Apple Maps helyett.