Tudomány

Az élet legkorábbi jeleire bukkantak

föld (föld, csillag, )
föld (föld, csillag, )

A földi élet legkorábbi nyomait, 3,5 milliárd éves mikrobákat rejt a nyugat-ausztráliai Pilbara nevű régió.

Egy nemzetközi kutatócsoport komplex mikrobiális ökoszisztéma nyomaira bukkant a régió majdnem 3,5 milliárd éves, jó állapotú üledékes kőzeteiben. A Nyugat-ausztráliai Egyetem kutatójaként dolgozó David Wacey szerint a mikrobiális interakció által formált üledékszerkezetekre a pilbarai Dresser-formációban bukkantak rá.

Ezek lehetnek a földi élet legkorábbi bizonyítékai. Magukat a sejteket már nem, de a maradványukat jelentő széntartalmú anyagokat azonban még látni lehet – mondta a szakember. Wacey szerint az eredmények új betekintést engednek a mikrobák hajdani életébe. Amíg a mikrobák éltek, kölcsönhatásban álltak az élőhelyükként szolgáló üledékkel és apró közösségeket hoztak létre, ahol aztán mindannyian egymás segítségére voltak abban, hogy túléljék az akkori rendkívül durva környezeti feltételeket.

A nyugat-ausztráliai Pilbara régió ideális kutatási területet jelent, az ottani kőzetek ugyanis hihetetlenül sokáig, rendkívül stabil környezetben voltak. Valószínűleg ezek a Föld legrégebbi, jó állapotban fennmaradt üledékes kőzetei – hangoztatta a kutató. A szakember szerint a kutatócsoport eredményei hasznosak lehetnek az űrkutatás számára is. A marsjárók is a mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek után kutatnak odafent – mondta, hozzátéve, hogy, amennyiben a most felfedezett mikrobák valóban a kezdeti időkből származnak, akkor a jelenlegi marsi környezethez nagyon hasonló feltételek közt élhettek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik