A kutatók Miguel Cortes Sanches, a Sevillai Egyetem tudósával az élen Spanyolország déli részén, a Torremolinos város közelében lévő Bajondillo-barlangban végeztek feltárásokat, ahol kőeszközök sokaságát találták.Ka
Rengeteg megpörkölődött rákpáncélt és kagylóhéjat találtak, a radiokarbonos kormeghatározás tanúsága szerint e leletek 150 ezer évesek.
“Az eddigi legrégebbi olyan leletek, amelyek arról tanúskodnak, hogy a neandervölgyi ember nem vetette meg a tenger gyümölcseit, mindössze ötvenezer évesek” – hangsúlyozta Francisco Jimenes Espejo, a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács tagja, aki részese volt a vizsgálatoknak.
Mint kifejtette, a kutatók közül sokan a tenger gyümölcseinek fogyasztását a modern emberre jellemző alkalmazkodási mechanizmusnak tartanak, amely előnyt jelentett a Homo sapiens számára, és lehetővé tette a “terjeszkedését”.
“A Homo sapiens már 164 ezer éve fogyasztotta Dél-Afrikában a tenger gyümölcseit. Mostani kutatásaink viszont azt bizonyítják, hogy az Ibériai-félsziget déli részén ezzel majdnem egy időben a Homo neanderthalensis étrendjében is szerepeltek a rákfélék és a kagylók” – jegyezte meg Francisco Jimenes Espejo.