A történet ott kezdődött, hogy a XIX. század végén francia néprajzkutatók látogattak az Új-Zélandra, akik úgynevezett Tā moko eljárással tetovált fejeket vittek magukkal, a minták tanulmányozására. A múmiafejeket ezután a Rouen-i Múzeumban állították ki.
Új-Zélandi tisztségviselők és a maoriak azonban évtizedek óta kérelmezik tetovált múmiafejek visszavitelét kegyeleti célokkal indokolva. A maoriak hite szerint, ahhoz hogy a szellemek megbékéljenek őseik maradványainak a szigetországban kell pihenniük.
A fejek visszaküldését a Francia Kulturális minisztérium rouen-i tanácsa 2008-ban szavazta meg. Az Új-Zélandi The Dominion Post napilap arról számolt be, a maori küldöttség 2011-ben hivatalosan is hazaviheti 9 harcos fejét.
A Tā moko nem igazi tetoválás, hiszen a minták nem szúrkálva, hanem egy vésőszerű tárggyal felmetszve a bőrt készülnek.
A Tā moko lényegében hegek barázdáit hagyja a bőrön.
A Tā moko arcfestés a maori őslakosok kultúrájának része, ezzel jelzik társadalmi státuszukat. Minél magasabb rangú valaki, annál díszesebb és több Tā moko díszítette a bennszülöttek arcát, farát és combját.
A világ számos pontján őriznek maori tetovált fej relikviákat. Nagyjából 500 ősi temetkezési helyről eltulajdonított testrészről lehet szó.
A fejeket először a Te Papa múzeumba küldik, ott új-zélandiak DNS-tesztelésnek vetik alá, hogy azonosítsák törzsi hovatartozásukat, és így az illő tisztességgel helyezzék őket örök nyugalomra.
AJÁNLOTT LINKEK:
Tudj meg még többet a Tā mokoról! (Wikipedia)
Hazaviszik a maoirak a múmiafejeket (BBC News)