A Titanon uralkodó -160 fokos hőmérséklet kizárja az általunk jól ismert, víz alapú élet létezését, ettől függetlenül kémiai alapon elképzelhetők életformák a holdon.
Cristopher McKay (NASA Ames Research Center) és Heather Smith (Space University, Strasbourg) kutatók elmélete alapján a Titan élőlényei hidrogént lélegeznek be és acetilént esznek, majd metánt bocsátanak ki. Ennek következtében a felszínközeli légkörben lecsökken az elfogyasztott anyagok koncentrációja, míg a metáné megnő.
A Cassini-űrszonda adatai szerint pontosan ez történik a felszínen. Acetilén nincs a légkörben, annak ellenére, hogy a napfény hatására termelődnie kéne, a hidrogén koncentrációja pedig lecsökkent a légkör alsó részeiben, ellentétben a metánnal, ami felgyűlt.
A megfigyeléseket hétköznapi kémiai reakciókkal is lehet magyarázni, azonban csak külön-külön, ráadásul mindegyikben van olyan faktor, ami kétségessé teszi a válazokat. Az igazságot egy újabb küldetéssel lehetne kideríteni, azonban ez a nagy távolság miatt egyelőre nem igazán aktuális.