Lassan nyolc hónapja tart már az orosz-ukrán háború, mely során nagy segítséget jelentett Ukrajnának az Elon Muskhoz kötődő SpaceX által biztosított Starlink műholdas internethálózata. A megsemmisült mobil- és internethálózatokat felváltó technológia azonban nem olcsó a világ leggazdagabb emberének sem, az Ukrajna számára biztosított 20 ezer egység eddig 80 millió dollárba (34,4 milliárd forintba) került Musk szerint, az év végére pedig akár a 100 milliót (43 milliárd forintot) is elérheti ez az összeg- írja a CNN.
A levélben azt kérte a Twitter megvásárlásán fáradozó milliárdos cége, hogy a Pentagon vegye át a Starlink ukrán kormányzati és katonai használatának finanszírozását, ami a SpaceX állítása szerint az év hátralévő részében több mint 120 millió dollárba kerülne, a következő 12 hónapban pedig közel 400 millió dollárba. A vállalat közölte, nincs abban a helyzetben, hogy további terminálokat adományozzon Ukrajnának, vagy hogy a meglévő terminálokat határozatlan ideig finanszírozza. A vállalat által közölt hatalmas összegek túlzónak hathatnak a milliárdos által korábban említett számokhoz képest, ám ennek is van oka.
A levél tartalmára azután derült fény, hogy a közelmúltban széles körű Starlink-kimaradásokról számoltak be az ukrán fronton, főleg az ország oroszok által uralt keleti és déli régióiban. A témában jártas megszólalók szerint szeptember vége óta van baj a hálózattal, amely jelentősen gátolja az ukránok előretörését. Musk egy tweetben úgy reagált a kimaradásokra, hogy azok titkosított adatnak minősülnek.
Bad reporting by FT. This article falsely claims that Starlink terminals & service were paid for, when only a small percentage have been.
This operation has cost SpaceX $80M & will exceed $100M by end of year.
As for what’s happening on the battlefield, that’s classified.
— Elon Musk (@elonmusk) October 7, 2022
Elon Musknak nem ez az első olyan lépése, amely megkérdőjelezi Ukrajnához való lojalitását. Október harmadikán ugyanis a milliárdos szintén Twitteren vázolt fel egy béketervet, amely kísértetiesen hasonlít a Kreml kommunikációjához. Musk szerint Vlagyimir Putyin hajlandó lenne rábólintani, hogy beszüntesse a fegyverkezést, amennyiben Ukrajna feladná a Krímet, valamint a keleti Luhanszk és Donyeck régiók feletti ellenőrzést.
Egy, az ukrán kormány és Musk tárgyalásait jól ismerő személy közölte, az ukrán kormány pontosan tudja, hogy háborús erőfeszítéseik teljes mértékben a Starlinktől függenek. A szolgáltatás jövőjéről szóló döntés viszont egyedül Elon Musk kezében van, akit soha nem választották meg, senki sem döntött úgy, hogy hatalmat ad neki.
Ukraine-Russia Peace:
– Redo elections of annexed regions under UN supervision. Russia leaves if that is will of the people.
– Crimea formally part of Russia, as it has been since 1783 (until Khrushchev’s mistake).
– Water supply to Crimea assured.
– Ukraine remains neutral.
— Elon Musk (@elonmusk) October 3, 2022
Az elmúlt napokban egyébként arról is keringett egy pletyka, hogy a milliárdos az orosz elnökkel egyeztette le az általa közzétett béketerv feltételeit. Musk azonban kedden cáfolta ezt a hírt, mondván életében eddig csak egyszer beszélt Vlagyimir Putyinnal, mintegy 18 hónappal ezelőtt, és akkor sem Ukrajnáról volt szó, hanem „űrbéli dolgokról.”
No, it is not. I have spoken to Putin only once and that was about 18 months ago. The subject matter was space.
— Elon Musk (@elonmusk) October 11, 2022