Tech

Mindenki zsebében ott lapul egy NASA-alkalmazás (x)

Az űrkutatás generálta több hétköznapi eszközünk kifejlesztését

Mik azok a felfújható űrhotelek? A holdfaluban is vannak utcák? Milyen sebességgel száguldozik az űrben egy űrhajós által elhagyott egyszerű csavarhúzó? Hogyan tervezik a Föld körül keringő szemétgyűrűt megsemmisíteni? A legtöbb űrrakéta tényleg egyszer használatos? Hogyan forradalmasította Musk Falcon rakétasorozata az űrtevékenységet? Mikor és hogyan jut el az ember a Marsra?

Farkas Bertalantól, az első magyar űrhajóstól, Elon Muskon át egészen a Virgin Galactic szuperszónikus utasszállító megálmodójáig, Richard Bransonig hallhatunk az űrutazás érdekességeiről.

Ha nem tudjuk, mi a különbség az űrkutatás és az űrtevékenység között, hogy milyen NASA fejlesztések jutottak el a hétköznapi életünkbe, hogyan vesz részt a hazai szektor a globális űrkutatásban, vajon lesz-e újabb magyar űrhajós, és milyen lehetőségei vannak a magyar fiataloknak, hogy asztronauták lehessenek, a RE:FACT következő podcastjából kiderül.

Amíg 1957-ben a Szputnyik indítása jelentette az űrkutatásban az első nagy ugrást, az azóta eltelt időben több mint 8000 eszközt juttattunk az intergalaktikus térbe.

A BME-n készült 5 centiméteres kocka alakú műhold, a Smog-1 pedig azt igazolja, hogy a magyar kreatív gondolkodóknak igenis helyük van a globális célok formálásában. Az adásból arra is választ kaphatunk, miért játszik kiemelkedően fontos szerepet az orvostudomány és a gyógyszeripar a NASA-projektjeiben és hogyan határozzák meg a hétköznapi életünket ezek, az űrkutatás számára kifejlesztett eszközök vagy technológiák.

A legfrissebb kutatásokból fény derül arra, hogy egyedül vagyunk-e a világegyetemben, hogyan és kik keresik a földönkívüli értelmes technikai civilizációt.

Bacsárdi László

A RE:FACT Podcast negyedik részében Bacsárdi Lászlóval a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) alelnöke, a BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék docensével beszélgettünk.

Szárnyaljanak velünk a Holdig vagy a Marsig és vissza!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik