A biztonsági szakértők sokszor ajánlják az androidos felhasználóknak, hogy ne töltsenek le appokat meggondolatlanul a Play Áruházból. Mint kiderült, sajnos az előre telepített, már gyárilag érkező alkalmazásokban sem lehet teljesen megbízni. Ezek olyan alkalmazások, amiket a mobil gyártója már a gyárban telepít az eszközre, és különleges hozzáférésekkel rendelkeznek, digitális áruházakból külön nem szerezhetők be.
A Kryptowire kutatói szerint egyes olcsóbb modelleken a gyárilag érkező applikációk hemzsegnek a hibáktól. Vizsgálataik során több mint 140 sérülékenységet tártak fel, amiket kártékony célokra használhatnak ki rosszakarók, például mikrofonon keresztüli lehallgatásra, kémkedésre, távoli vezérlésre, vagy a felhasználó engedélye nélküli adattovábbításra. Ez persze nem azt jelenti, hogy az appok már maguk vírusosak, hanem hogy a kód hanyagul lett megírva, ami sebezhetővé teszi az eszközt.
A hibákat jellemzően belépő kategóriás, olcsó androidos készülékeken azonosították. A rossz hír, hogy az adatvédelmi szempontból problémás modellek gyártói közt ismertebb nevek is vannak. A szakértők 29 gyártót említenek, köztük a Cubotot és a Doogee-t, továbbá a Samsung, Sony, Xiaomi és az ASUS egyes készülékeit is listára vették. A Samsung modelljein 33 sérülékeny appot azonosítottak, míg a Xiaominál 15-öt.
Egész pontosan ezekkel az appokkal van baj:
- Advan 1
- Allview 1
- Archos 1
- Asus 6
- Blackview 2
- Bluboo 1
- BQ 1
- Cherry 1
- Coolpad 4
- Cubot 1
- Dexp 2
- Doogee 2
- Elephone 1
- Fly 1
- Haier 6
- Hisense 2
- Infinix 3
- Kata 1
- Lava 14
- Leagoo 1
- Panasonic
- Sony 2
- Symphony 2
- Tecno 13
- Ulefone 1
- Walton 1
- Xiaomi 12
A CNET szerint egy átlagos androidos eszközön 100-400 előre telepített alkalmazás van, és úgy tűnik, hogy a Google nem ellenőrzi elég alaposan ezeket.
(Kiemelt kép: iStock)