A mobiltelefok terén vezetőnek számító, brit ARM Holdings chipfejlesztő is felfüggeszti üzleti kapcsolatát a Huawei-jel, ami különösen fájdalmas lépés a kínaiaknak. A BBC News jutott hozzá azokhoz a belsős levelezésekhez, amelyekben a vezetők arról tájékoztatják az alkalmazottakat, hogy minden aktív szerződést, támogatást és folyamatban lévő ügyletet bontsanak fel a kínai céggel az amerikaiak kereskedelmi tiltása miatt.
Ez azért érdekes fordulat, mert az ARM a japán SoftBank tulajdonában van, egyébként az Egyesült Királyságban székel. Viszont a belsős tájékoztatás szerint chipterveik „amerikai” eredetű technológiát is tartalmaznak.
Az ARM néhány architektúráját valóban Texasban, Austinban, San Joséban, Kaliforniában tervezi, így amerikai szabályozás alá eshetnek.
Licencjogok nélkül azonban nem folytathatják tovább az ARM-alapú saját processzorok készítését, amiket a HiSilicon gyárt le számukra.
Az ARM a The Verge-nek adott válaszában megerősítette, hogy az amerikai rendeletben előírtaknak tesznek eleget. A Huawei is eljuttatta válaszát a portálhoz, miszerint sokra értékelik a partnereikkel való szoros kapcsolatot, de észrevették rajtuk a „politikai indíttatású döntések által gyakorolt nyomást”.
Azt nem tudni még pontosan, hogy az ARM elővigyázatosságból döntött így, vagy tanácsadói javaslatra válik a Huawei-től. Ha az utóbbi, akkor hamarosan várható, hogy más félvezetőgyártók is hasonlóképp cselekednek a beszállítók közül.
A Bloomberg értesülései szerint a Huawei 3-12 hónapra elegendő amerikai gyártású chipet halmozott fel vésztartalékként, ennyi ideig állnak rendelkezésére kulcsfontosságú komponensek.