Tech

Magyar fejlesztés segít a hurrikán sújtotta területeken

A Vodafone Alapítvány Instant Network csapata ezúttal az Idai ciklon sújtotta Mozambikban segíti a kommunikációs hálózat helyreállítását. A magyarok által tervezett Instant Network 3G eszközzel ingyenes, hordozható kommunikációs hálózat építhető ki a katasztrófák helyszínén.

Kedd reggel érkezett meg Mozambik fővárosába, Maputóba a Vodafone Alapítvány négy fős mentőcsapata, hogy az Idai ciklon által lerombolt országban hordozható kommunikációs eszközök (Instant Network 3G, Instant Wi-Fi és Instant Mobiltöltő, valamint műholdas és egyéb IKT eszközök) telepítésével segítse a mentőcsapatok munkáját.

A hurrikán okozta halálos áldozatok száma az első jelentések szerint akár ezer fő is lehet, ráadásul a katasztrófa sújtotta területeken, köztük az ország harmadik legnagyobb városában, az ötszázezer fős Beirában a kommunikációs hálózatok sem üzemelnek. A Vodafone Alapítvány nemzetközi csapata, melyet Tóth Róbert, a Vodafone Magyarország mérnöke vezet, jelenleg épp Beira városát próbálja megközelíteni.

A MENTŐCSAPAT – Forrás: Vodafone

A mozambiki mentőcsapat közel 300 kilogrammnyi felszerelést szállít, beleértve az Instant Network 3G-t, az Instant Wi-Fit, az Instant Mobiltöltőt, műholdas berendezéseket és különböző IKT-eszközöket. Sikeres telepítés esetén a berendezések segítségével mobilhálózati lefedettséget, ingyenwifit és telefontöltési lehetőséget biztosítanak az érintetteknek és a mentésben résztvevőknek.

Az  Instant Network program emberi erőforrással és technológiával segíti a kommunikációs hálózat és a technikai háttér telepítését természeti vagy humanitárius katasztrófa sújtotta területeken.

A hordozható mobilhálózattal mindössze 40 perc alatt kiépíthető az ingyenes kommunikációs hálózat. A Mozambikban tartózkodó csapat vezetője, Tóth Róbert az elsők között lett az Instant Network program tagja és több korábbi katasztrófahelyzetben is segédkezett már, legutóbb 2018 szeptemberében a Fülöp-szigeteken. Korábban készült interjúnkat itt olvashatja vele:

Nők és piálás helyett inkább a nyomor ellen küzd
Tóth Róbert menekülttáborokban és katasztrófa sújtotta területeken segít a telekommunikációs rendszer alapjainak lefektetésével.

Az eszköz prototípusát 2015-ös bemutatása óta számos nemzetközi katasztrófában bevetették már. 2015-ben a nepáli földrengések idején, de már 2013-ban, a Fülöp-szigeteken is, használták a Haiyan tájfun pusztítása után. Ekkor 443 ezer hívást és 1,4 millió SMS-t bonyolítottak a hálózaton, míg a Fülöp-szigeteket, Kenyát és Dél-Szudánt egybevetve 2,9 millió hívásnál nyújtott segítséget.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik