Közeledik a karácsony, egyre több pénzt költünk online is, ezért nem meglepő, hogy a kiberbűnözők is szorgalmasabbak ebben az időszakban. A magyar webshopok 427 milliárd forintos forgalmat bonyolítottak le tavaly, ami a teljes hazai kiskereskedelmi forgalom több mint öt százaléka, becslések szerint pedig az interneten elköltött összeg idén már elérheti az 500 milliárd forintot is – hívja fel a figyelmet Solymos Ákos, a QUADRON szakértője.
GYANAKODJUNK, HA VALAMI TÚL OLCSÓ
Karácsony közeledtével gombamód szaporodnak a hamis webáruházak, amelyek termékeiket az eredeti piaci ár töredékéért, irreálisan alacsony áron kínálják. Előfordul, hogy egy
és azt ígérik, hogy ki is szállítják a világ bármely pontjára.Legyünk résen, ha ilyen hirdetést látunk, és mindig bizonyosodjunk meg arról, hogy nem hamis webáruházból készülünk rendelni. Az ilyen oldalak kinézete általában nagyon egyszerű, a domain nevet pedig általában pár hete, vagy hónapja jegyezték be – erről a www.who.is oldalon magunk is meggyőződhetünk.
A hamis webáruházak jellemzően tanúsítványt sem használnak, tehát nem titkosított (a titkosításra utal a link elején a https:) a kapcsolat a böngészőnk és a weboldal között, így a regisztrációnál és a vásárlásoknál megadott személyes adataink könnyű prédává válnak.
A vásárlás összegét nemcsak levonják a számlánkról, de még a megadott kártyaadatokat is eladhatják az internetes feketepiacon, a termékek pedig sosem érkeznek meg. A hamis weboldalakon általában nincs megadva földrajzi cím vagy telefonszám – ha van, akkor az hamis -, így reklamálni is lehetetlen.
Ha a közösségi oldalakon botlunk gyanús weboldalba vagy reklámba, ellenőrizzük le a ScamAdviser oldalán, és ha veszélyesnek ítéljük, jelentsük az üzemeltetőknek.
A PÉNZFELVÉTELNÉL IS LEGYÜNK ÓVATOSABBAK
Az ünnepek közeledtével készpénzfelvétel esetén is óvatosabbnak kell lennünk. ATM használat során, főleg forgalmas csomópontokon. Minden esetben ellenőrizzük, hogy csalók nem helyeztek-e fel egy plusz „csőrt”,
Mozgassuk meg finoman a csőrt, és nézzünk körbe az ATM felületén, nincs-e rejtett kamerára utaló kis nyílás, vagy egy plusz PIN kód beviteli billentyűzet az eredeti felett, amivel a támadók a kódunkat szeretnék ellopni. Ha bármi gyanúsat tapasztalunk, értesítsük a banki ügyfélszolgálatot.
A fentiek mellett sokat segít, ha limitet állítunk be a kártyánkon, valamint üzenetes értesítést kérünk a banki tranzakcióinkról, hogy minden esetben azonnal értesüljünk a sikeres és sikertelen fizetésekről.
A kártyánkat se adjuk ki a kezünkből: elég egy fotó a két oldaláról, és csalók máris tudnak fizetni a kártyaadatainkkal. Szintén hasznos, ha elmentjük a telefonunkba bankunknak azt a számát, amelyen le tudjuk tiltatni a kártyánkat, hogy vészhelyzet esetén azonnal intézkedhessünk – figyelmeztet a szakember.
AZ OKOSKÜTYÜKBE IS BELEBÚJHATNAK
Az idei karácsony várhatóan nagy kedvencei lesznek az olyan különböző okoseszközök, mint az okostelevíziók, okosporszívók, okoshűtők, vagy akár az okosfogkefék. Ne felejtsük el azonban, hogy ezek az eszközök igencsak sebezhetőek kiberbiztonsági szempontból, szinte nem telik el úgy hét, hogy ne lenne olyan hír, amely valamely gyártó okoseszközének feltöréséről szólna.
Sikerük mégis töretlen:
sőt, már régen meg is haladta a világban található normál számítógépek számát. A gyártók sajnos a gyors piacra lépés és alacsony árak érdekében a biztonságot áldozzák fel, amelynek hiánya azt jelenti, hogy beengedünk a lakásunkba olyan eszközöket, amelyeken keresztül megfigyelhetnek, lehallgathatnak minket, ellophatják az adatainkat, vagy egyéb, számunkra kellemetlen meglepetést okozhatnak – elég csak a kémkedő okostévékre, webkamerákra vagy internetre kapcsolódó gyerekjátékokra gondolnunk.Sőt, bármilyen hihetetlenül hangzik, de megtörtént eset, hogy
ezen keresztül pedig szinte a teljes internetes személyazonosságát.Sajnos jelenleg nincs felhasználóbarát, könnyen alkalmazható védelem az okoseszközök védetté tételére, ám már apró lépésekkel is sokat tehetünk: rendszeresen frissítsünk minden alkalmazást, ami az eszközünkön van, beleértve a vezérlőprogramját (firmware) is.
Gondosan olvassuk el a felhasználói útmutatót – az apróbetűs részeket is –, és állítsuk olyan szigorúra a beállításokat, amennyire csak lehet. Ha értünk a belső hálózatunk kezeléséhez, akkor szervezzük külön hálózatba az okoseszközöket, és végül ne csak kikapcsoljuk, hanem áramtalanítsuk is az eszközeinket.
Habár a hálózati szeparáció sajnos nem egy átlagfelhasználó tudásszintje, mégis tudomásul kell vennünk, hogy erre halad a világ, és
– tanácsolja Solymos Ákos.