Furcsa CAPTCHA-tesztet dolgozott ki arra a célra az Amazon, hogy kiderítse, ember ül-e a gép mögött: a fizika törvényeit középpontba állító rejtvényeket. A cég egy olyan új CAPTCHA-eljárásra nyújtott be szabadalmi kérvényt, melynek lényege, hogy 3D-s térben zajló szituáció következményét kell kiválasztania a felhasználónak. Az alaphelyzet mindig egy esemény, amiben személy vagy tárgy vesz részt, és valamilyen hatás éri.
A válaszok roppant egyszerűek, ha tudjuk Newton törvényeit (és még ha nem is): például ha a figura épp egy égből pottyanó üllő alatt próbál átsétálni a szobán, az valószínűleg rá fog esni. A teszt mindig ad egy kiinduló helyzetet, majd számos lehetőséget arra, mi lehet a következő képkocka.
Az Amazon mérnökei vicces képregényszerű feladványokkal szemléltették a kérvényben, pontosan mire is gondoltak. Az üllős példa esetében emberi szem számára például rögtön egyértelmű, hogy az első opció életszerű, de az internetes robotok mit sem tudnak kezdeni vele.
A rendszer egy fizikai motorra támaszkodna, azaz olyan szoftverre, ami képes valós életbeli rendszereket szimulálni, ez generálná a különféle szituációkat. Az egész módszer lényege, hogy míg az emberek intuitívan és könnyen rájönnek a megoldásra, addig a robotoknak nincs elég információjuk hozzá.
„Mivel a számítógépek egyre erősebbek és a mesterséges intelligencia is kifinomultabb, a CAPTCHA-teszteket is tovább kell fejleszteni. A szöveg- és képfelismerő algoritmusok könnyen elbánnak a gyenge CAPTCHA algoritmusokkal” – olvasható az Amazon dokumentációjában.
Mivel egyelőre még csak kérvény szintjén létezik a szabadalom, talán sosem kerül élesben felhasználásra, de egyértelmű, hogy az Amazon komolyan próbál előrukkolni valami újszerűvel.