Egy drag-előadót vagy drag queent nem feltélenül szabad összekeverni egy transzvesztitával, mert a drag művész, aki szerencsés esetben pénzt keres performanszával, azzal, hogy az ellenkező nem jellegzetességeit – ruha, haj, smink – viseli. A transzvesztita viszont a másik nem ruháit nem csak önkifejezés miatt hordja, illetve általában a heteroszexuálistól eltérő nemi identitásúként kategorizálja magát.
Az USA-ban idén mutatták be a RuPaul’s Drag Race tizedik évadát, ami gyakorlatilag egy drag queenek számára meghirdetett verseny és valóságshow, amire kimondottan férfiak jelentkezését várják. A férfit pedig a testi adottságok alapján kell érteni, hiszen a műsor kezdete óta tucatnyi részvevő vallotta magát férfi teste ellenére queernek, vagyis másnak. Köztük voltak lehet non-binárisok – sem nőként, sem férfiként nem azonosítja magát, genderfluidok – az illető egyszer nőnek, máskor pedig férfinak, de akár harmadik neműek is érezheti magát, vagy olyanok, akik nemátalakító műtéten estek át, vagyis ma már transznemű nők.
A műsor névadója RuPaul André Charles, aki az LMBTQ+ körökön kívül is ismert. Legalább annyira, mint például John Waters filmrendező alkotásainak szereplője, Divine, a transzszexuális Amanda Lepore vagy a Kardashian-sztorin kívül olimpiai bajnoki címéről is híres Caitlyn Jenner, aki évekkel ezelőtt esett át nemátalakító műtéten. RuPaul egyébként filmszerepeivel és zenéivel hívta fel magára a közönség figyelmét, majd vált kora legnevesebb drag-előadójává, amiért nemrég csillagot is kapott a Hollywoodi Walk of Fame-en. A 2009-ben elindult Drag Race azóta tíz plusz három évaddal jelentkezett és tett közel 150 drag-előadót milliók számára ismertté.
Lady Gaga miatt
Lady Gagára mai napig gyerekkorom legmeghatározóbb személyeként tekintek, ennek köszönhetően már kiskamaszként tisztában voltam az LMBTQ+ emberek sorsával és életével, pláne miután rengeteg Gaga-rajongó barátot szereztem, akik közül többen a szexuálisan a megszokottól eltérő spektrumba tartoztak. Miután megtudtam, hogy a RuPaul’s Drag Race kilencedik évadának egy részében Lady Gaga is szerepel majd, megnéztem azt, a sorozat pedig beszippantott. Alig három hét alatt megnéztem az összes évadot.
De nem csak én, hanem a reality-ben versenyzők is önbizalmat kaptak. A másságuk miatt sokszor szerencsétlen múltú művészek a legfájóbb beszólásokkal és történésekkel is megbirkóztak a drag segítségével, ami feledtette velük bánatukat, szorongásukat, kisebbségi komplexusukat.
A negyedik évad óta az első díj már százezer dollár, vagyis közel 28 millió forint, így nem is csoda, ha az egyébként sokszor nehéz körülmények között élő előadók legnagyobb vágya bekerülni a műsorba és megnyerni azt, hisz megélhetésüket kizárólag drag-fellépésekből még Amerikában is szinte lehetetlen biztositani.
Közel fél éve gyűjtöttük a pénzt és számoltuk a napokat, hogy mikor találkozhattunk végre kedvenc művészeinkkel az eseményen, amire többségében heteró(nak kinéző) fiatal lányok voltak kiváncsiak. A legmeglepőbb viszont nem is ez, hanem az volt, hogy a látogatók közt rengeteg kisgyerek és hatvan-hetven év feletti is élvezte a programokat.
Terápiás panelbeszélgetések
Nyilván voltak táncos és énekes előadások is, lehetett venni sminkeket meg parókákat, de a leghasznosabb programok a panelbeszélgetések voltak. Ezeken több fontos témát érintettek – szó esett többek között a nemi szerepekről, a drog-, alkohol- és internet-függőségről, a mentális betegségek legyőzéséről, illetve a túlsúlyról és annak elfogadásáról is.
Az egyik ilyen beszédet Jinkx Monsoon tartotta, aki olyan szenvedéllyel mesélt a gender szerepéről a mai társadalomban, hogy utána percekig tapsolta őt a közönség. Monsoon arról beszélt, hogy már négyéves korában látszott rajta, hogy nem átlagos fiú, anyja meg is kérdezte tőle, hogy lány szeretne-e lenni, amire ő igennel válaszolt, anyja pedig megígérte neki, hogy elviszi orvoshoz, kaphat hormonokat, aztán felnőttként majd levágják a lába között lévő dolgot. Most, harmincéves fejjel Monsoon viszont belátta, nem kell ahhoz megcsonkítania önmagát, hogy nőnek – is – érezhesse magát. Szeretné, ha a dragben nőként, míg dragen kívül semleges neműként gondolnának rá. Szerinte
néhány nőnek pénisze van, míg néhány férfinak vaginája.
Gáll Anna
Kiemelt kép: Instagram/RuPaul’s Drag Race