A tanács egyik szóvivője elmondta: a grémiumnak azt kell megvizsgálnia, hogy a Királyi kérdések című könyv szerzője, Fréderic Deborsu vétett-e művében az újságírói hivatás alapvető szabályai ellen.
A könyv nagy feltűnést keltett Belgiumban. A televíziós riporterként dolgozó Deborsu többek között azt állítja benne, hogy Fülöp hercegnek a normálisnál intenzívebb a kapcsolata Thomas de Marchant et d’Ansembourg belga gróffal. Ezt az 52 éves trónörökös határozottan cáfolta és bizonygatta felesége, Mathilde iránt érzett szerelmét. A herceggel hírbe hozott, jelenleg pszichoterapeutaként dolgozó gróf is felháborodásának és megdöbbenésének adott hangot Deborsu megjegyzései miatt.
Közvetlenül a könyv október közepi megjelenése után a királyi palota rövid nyilatkozatában annyit szögezett le: a mű “számos teljesen valótlan és sértő állítást” tartalmaz.
Fülöp herceg – aki 1999 vége óta él házasságban Mathilde hercegnővel – a közvélemény számára kénytelen volt világos magyarázattal szolgálni: “Életem legboldogabb napja volt, amikor Mathilde elfogadta a házassági ajánlatomat” – idézte a trónörökös szavait a királyi palota által kiadott közlemény. “Azóta a házasságunk négy gyermekkel ajándékozott meg minket, akikkel szeretettel bánunk, s akik ezt a szeretetet bőségesen viszonozzák” – fogalmazott.
A palota egyik szóvivője szerdán elmondta: megbíztak egy ügyvédet, hogy terjessze a család panaszát a médiatanács elé. “A királyi ház nem szokott az ilyen jellegű megnyilvánulásokra ilyen formában reagálni,” – idézte a szóvivőt a belga hírügynökség. “De alapos gondolkodás után végül úgy döntöttünk, a médiatanácshoz fordulunk.”
A belgiumi médiatanács egy erkölcsi fórum jogi hatáskör nélkül.
D’Ansembourg a Le Soir című belga napilapnak nyilatkozva elmondta, ő is megkeresi a testületet. Mint kifejtette, a róla szóló minden állítás valótlan, s bár annyira nem érinti őt mélyen ez az egész történet, családja miatt ő is panasszal fog élni.
Deborsu már korábban azt hangsúlyozta: ő soha nem mondta, hogy Fülöp herceg homoszexuális, csak innen-onnan hallott róla “dolgokat”. Mint mondta, könyvével inkább ahhoz szeretne hozzájárulni, hogy az emberek jobban megértsék a trónörököst, aki – meggyőződése szerint – nem túl népszerű a belgák körében.