Szórakozás

Ugyanaz a betegsége volt Mátyás királynak és Sztálinnak

A legfrissebb nemzetközi kutatások eredményei alapján a hiperbár oxigénterápia kiegészítő kezelésként történő alkalmazása jelentősen hozzájárulhat a szélütést szenvedett betegek állapotának javulásához.

Október 29-én ünneplik világszerte a stroke világnapját. A szélütés hazánkban is az egyik leggyakoribb halálozási ok. Magyarországon évente körülbelül 50 ezer embert érint, az esetek 36 százaléka halállal végződik, a fennmaradó betegek nagy része pedig nem lesz képes régi életvitelét folytatni.

Különösen veszélyeztetettek a dohányosok, a magas vérnyomással, a magas koleszterinszinttel küzdők, és a cukorbetegek, de az elhízás és a túlzott alkoholfogyasztás is kockázati tényezőnek minősül. A szélütés tünetei rendszerint gyorsan és váratlanul lépnek fel: ha arcunk elkezd zsibbadni, elferdülni, nem találjuk vagy nem értjük a szavakat, kettős látás, térbeli tájékozódási vagy érzékelési zavarok lépnek fel és mindez nem jár fájdalommal, azonnal forduljunk orvoshoz!

A stroke alapvetően két típusba sorolható: vérzéses illetve érelzáródásos stroke-ot különböztethetünk meg. Az esetek 80 százalékában érelzáródás miatt szenvednek az betegek szélütést, amikor egy vérrög elzárja a keringés útját. Keringés hiányában az érintett ér által ellátott agysejtek oxigén és tápanyag nélkül maradnak, így sorsuk megpecsételődik, a stroke által érintett területen elhalnak, és ez a folyamat sajnos visszafordíthatatlan.

Mivel az agyban rendkívül kis területen koncentrálódnak a mozgást, az érzékelést, a beszédet, a tárgyak felismerésének képességét irányító sejtek, már egy kis részt érintő szélütés is súlyos következményekkel járhat. Van azonban a sejthalált szenvedett terület és az egészséges – vérkeringéssel rendelkező – zóna között egy átmeneti rész, amelynek keringését stroke terápiával helyre lehet állítani, vagy legalábbis javítani.

Tovább a cikkre és a videóra!

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik