A Texas A&M Egyetem kutatója, Qinglei Li a Baylor Egyetem Orvosi Karának szakértőjével, Martin Matzukkal és James Bradnerrel, a Dana-Farber Rákkutató Intézet munkatársával együttműködésben tette a korszakalkotó felfedezést, amit a Cell szakfolyóiratban tettek közzé.
A kutatók egérkísérletükben kimutatták, hogy a JQ1 nevű vegyület gátolja a hímivarsejtek termelését és a spermiumok mozgékonyságát. „Mindkettőre szükség van a termékenységhez, de a JQ1 mindkettőt gátolja – számolt be a kutató. – A legjobb hír azonban az, hogy nincsenek mellékhatásai. Amint leállítottuk a JQ1 alkalmazását, az egerek termékenysége azonnal visszaállt a normálisra, ráadásul az anyag nem befolyásolta a párzási szokásokat vagy az utódok egészségi állapotát.”
Bár a kísérletben injekciót használtak, a kutatók azt remélik, hogy végül tablettát is ki lehet fejleszteni a kívánt hatás eléréséhez. Már évtizedek óta forog a köztudatban a férfiak által szedhető fogamzásgátló tabletta fejlesztése, eddig azonban senki sem járt sikerrel. A legfrissebb felmérés szerint a férfiak mintegy 70 százaléka hajlandó lenne fogamzásgátló tablettát szedni, ha lenne ilyen forgalomban.
A női fogamzásgátlók egyik nagy hátránya az, hogy időnként befolyásolják a hormonokat, különösen az ösztrogént. Li azonban azt állítja, hogy a JQ1 nem gyakorol hatást a tesztoszteronra, és más mellékhatással sem jár. Sok más felfedezéshez hasonlóan a JQ1-re is véletlenül bukkantak rá a kutatók. A vegyületet eredetileg a rákkezelésben alkalmazták, de később kiderült, hogy kiválóan használható a termékenység szabályozására is.