Kassai Viktort a FIFA nem választotta be a 2018-as világbajnokságra utazó játékvezetői keretbe. Az éveken át és még az idén ősszel is legmagasabb nemzetközi szinten közreműködő magyar bíró a hír kapcsán diplomatikusan úgy fogalmazott:
Az európai játékvezetés a legmagasabb szintű a világon, rengeteg olyan kvalitású bíró van, aki a legélesebb vébémeccset is le tudja vezetni, ám a világbajnokságokra minden földrész limitált számban küldhet bírót, így sok minőségi játékvezető kimaradt a szűkítésnél. Nem másban keressük a hibát, kollégáimmal együtt kellően önkritikusak vagyunk a magunk teljesítményét illetően.
A hungarianfootball.com szerzője, Gayle Hope kevésbé diplomatikus, hiszen szerinte nem csupán a teljesítmény vezetett a kimaradáshoz, hanem az MLSZ tevékenysége is.
Nem a baki itt a baki
Alapvetés, hogy hibátlan játékvezető nem létezik. Kassai legutóbb például a török-horvát vb-selejtező után került össztűz alá, amikor egyértelmű tizenegyestől fosztotta meg a horvátokat, akik végül 1-0-ra kikaptak. Egy-egy ilyen hiba megítélése azonban sem a FIFA, sem az UEFA testületében nem olyan végzetes, Kassai is simán kapott BL-meccset a rossz döntés után.
Az UEFA 27 különböző nemzet játékvezetőjét tartja számon az elitlistán, köztük Kassai Viktor is. Ők kapják a BL csúcsmeccseit, a legnehezebb feladatokat, és közülük csak tíz repülhet Oroszországba. Nincs semmi garancia a játékvezetők számára az utazó keretbe kerülésre. Az IFFHS rangsorolásában az első öt helyről például csak a török Cüneyt Çakir és a holland Björn Kuipers utazhat Oroszországba. Az első Mark Clattenburg és a második Nicola Rizzoli, de a negyedik Jonas Eriksson (4.) sem kapott repülőjegyet.
Ennek ellenére a szerző Gayle Hope nem ezzel, inkább azzal magyarázza Kassai távolmaradását, hogy a döntéshozók figyelembe vették a nemzeti szövetségek ajánlását, és
Az MLSZ 2017. évi rendes közgyűlésén Csányi Sándor elnök értékelte a játékvezetők teljesítményét, és kijelentette, hogy a játékvezetők hibákat követhetnek el, de az esetleges arroganciát nem tolerálják. Kijelentette azt is, hogy ilyen esetekben elképzelhető, hogy a bírót nem nevezik majd a FIFA-keretbe.
Beindult a Black & Decker
A szerző megbízható forrásból úgy értesült, itthon Kassait pökhendinek és arrogánsnak tartják, és ezért „nyírták ki”, ezért kezdődött meg a leépítése. Az UEFA játékvezetői bizottságában szeptemberben egyre erősödtek azok a pletykák, miszerint Puhl Sándor, az MLSZ JB alelnöke Kassai Viktort a magyar játékvezetők közül csak a 6. helyre jelöli a magyarok FIFA listáján, miközben Vad II. Istvánt az első és Bognár Tamást a másodiknak.
Magyarországi források szerint Vad II. azonban nem első, csak ötödik, lévén az az Ifj. Karakó Ferenc vezeti a magyarországi listát, akit az MLSZ JB valamiért nagyon szeret, ellenben az UEFA kevésbé, lévén az utolsó, negyedik keretben tartják számon. Ifj. Karaó öt NB I-es meccs után lett FIFA-kerettag, annak ellenére, hogy a nemzetközi ajánlás szerint két évet kellene előbb levezetnie a legmagasabb osztályban.
Ifj. Karakó egyébként az a játékvezető, aki a Videoton-Mezőkövesd bajnokin legutóbb akkora hibát vétett, amilyen megyei szinten sem szoktak (videón 2:25-nél.)
Az UEFA ezt nem értette, ahogy azt sem, hogy Kassai miért nem kapott szinte egész nyáron NB I-es mérkőzést. Az UEFA ezért egyfajta üzenetként, bizalma megerősítéseként jelölte játékvezetőnek BL-meccsekre.
A FIFA-jelöléseket október végén nyújtották be. November 12-én az UEFA-tól származó forrás megerősítette, hogy Puhl Sándor valóban csak a 6. helyen jelölte Kassait a FIFA-listán, és még az elitlistából is kivette, amely nemzetközi téren alapjaiban határozza meg a játékvezető jövőjét.
Az UEFA úgy érezte, hogy Puhl Sándor arra kényszeríti őket, hogy elfogadják a magyar szövetség által küldött ranglistát annak ellenére, hogy az UEFA merőben másként vélekedik a magyar játékvezetők képességbeli és magbízhatósági rangsoráról. Náluk még mindig Kassai az első.
Az UEFA-szakértője a döntés után úgy fogalmazott a magyar játékvezetővel kapcsolatban:
Viktor nagyon kedves srác, egyáltalán nem arrogáns. Mindannyiunk számára kedvelt és tisztelt, kiváló játékvezető, aki folyamatosan képzi magát. Szeretek dolgozni vele. Botrányosnak tartom, ahogy az MLSZ kezelte a helyzetét.
A cikk eztán mélyen elemzi a magyar játékvezetők életét, a bíróküldéstől, az ellenőri jelentéseken át a pénzügyi elszámolásokig. Több olyan, az MLSZ JB alelnökének teljhatalmára utaló adattal szolgál, amely azt sugallja, hogy Puhl Sándor állam az államban, annak ellenére átláthatatlanul és ellenőrzés nélkül azt csinál, költ amit csak akar, hogy Csányi Sándor 2010-es megválasztásakor ellenőrizhető és átlátható szövetséget ígért.
A szerző eljuttatta írását Csányi Sándornak, az MLSZ elnökének és a játékvezetői bizottságnak is, és a cikk valamennyi állítására válaszra vár.
A teljes cikk itt olvasható el.
Kiemelt kép: MTI/Czeglédi Zsolt