Talán az egyik legizgalmasabb csoportzárásnak néztünk elébe, hisz a két utolsó találkozó előtt még mind a négy csapatnak megvolt az esélye a továbbjutásra.
A négypontos amerikaiak a szintén négypontos németekkel mérték össze az erejüket, s az már az első húsz percben látszott, hogy nem lesz könnyű pontot szerezniük Joachim Löw fiaitól.
Fotó: Europress fotóügynökség
A szünetig nem esett gól a találkozón, a rövid pihenő után azonban rákapcsoltak a németek, aminek meg is lett az eredménye. Egy beadását követően Howard nagyot védett, a kipattanót azonban Müller magabiztosan a hosszú alsóba lőtte.
A hátralévő időben nem sok helyzetet láthatott a publikum, Németországnak elég volt az 1-0-s győzelem, az amerikaiak pedig a másik meccs eredményének tudatában nem hajtották túl magukat.
A másik összecsapáson egyszerű volt a képlet: ha valamelyik csapat több góllal tud nyerni, a németek pedig megverik Amerikát, akkor az ott van a legjobb 16 között.
A portugálok kerültek ehhez közelebb az első fél óra végén, amikor Boye egy elképesztően furcsa mozdulattal a saját kapujában juttatta a labdát.
Fotó: Europress fotóügynökség
A második játékrészben felgyorsult a ghánaiak játéka, s egy remek beadást követően Gyan egyenlíteni tudott, sőt, pár perccel később akár a vezetést is megszerezhették volna az afrikaiak.
A hajrában portugáloknak jött ki jobban a lépés, Dauda egy lecsorgó labdát a lehető legrosszabb helyre, Cristiano Ronaldo elé ütött, a portugál pedig köszönte szépen és higgadtan a hálóba helyezett.
Hiába Portugália győzelme, az európai gárda rossz gólkülönbsége miatt így is csak a harmadik helyen végzett csoportjában, s búcsúzott a viadaltól Ghánával egyetemben.
Vége a másik meccsnek is, 2-1-re nyert Portugália!
2. FÉLIDŐ
94. PERC: Vége a mérkőzésnek, mindkét válogatott ott lesz a 16 között.
93. PERC: MI MARADT KI! Egy pazar amerikai támadás végén Bedoya ordító ziccerben lőhetett, de egy önfeláldozó német végül blokkolni tudott.
90. PERC: A negyedik játékvezető négy perc hosszabbítást jelez.
Furcsa helyzet állt elő másik pályán: Beto kapus már egy ideje sántikált, most pedig lecserélték, ő ezt a jelek szerint eléggé zokon vette, már-már elsírta magát dühében. Eduardo állt be a helyére.
89. PERC: Özil is elhagyja a játékteret, Schürrle kap pár percet a kapitánytól.
84. PERC: Változtatnak az amerikaiai: Zusi helyén Yedli a pályán.
83. PERC: Özil és Götze játszott össze remekül, végül előbbi került lövőhelyzetbe ám hosszan vette át a labdát, így ugrott a gólszerzési lehetőség.
Gól a másik mérkőzésen. Vezet Portugália a 80. percben! Dauda egy lecsorgó labdát a lehető legrosszabb helyre, Cristiano Ronaldo elé ütött, a portugál pedig köszönte szépen és higgadtan a hálóba helyezett, 2-1!
80. PERC: Höwedes tüzelt futtából, a játékszer azonban épphogy elcsorgott a kapuig.
76. PERC: Joachim Löw ismét cserére szánja el magát, Schewinsteiger le, Götze be.
74. PERC: Jones és Bedoya ütköztek össze, mindkettejüket ápolni kell.
72. PERC: Hummels tarolta le Dempseyt a német térfélen, a játékvezető továbbot int, az amerikaiak csapatkapitánya pedig lent maradt a földön.
70. PERC: Úgy fociznak Klinsmann fiai, mintha legalábbis nyerésre állnának. Nem tudnák, hogy csupán két gólra vannak a kieséstől?
66. PERC: Sok esélye nincs az amerikaiaknak az egyenlítésre, így tulajdonképpen Portugáliára és Ghánára bízzák a sorsukat.
Videó Müller góljáról:
62. PERC: Beckermann pakolt oda egy nagyot Schweinsteigernek, ő már nem ússza meg sárga nélkül.
Közben Ghána majdnem megszerezte a vezetést a másik összecsapáson. Waris maradt tök üresen a kapu előtt, be is tudták adni neki a labdát, de ajtó-ablak helyzetben mellé fejelt.
60. PERC: Bedoya amint pályára lépett, kaphatott is volna egy sárga lapot a durva belépőért, a játékvezető azonban megkegyelmezett neki.
59. PERC: Cserél Jürgen Klinsmann: Davis hagyja el a pályát, helyét Bedoya veszi át.
Gól a másik meccsen is: Az 57 . percben egyenlít Ghána! Kwadwo Asamoah tekerte be balról a labdát külsővel, Asamoah Gyan pedig menetrend szerint érkezett a hosszún és fejjel egalizált, 1-1!
54. PERC: GÓÓÓL! A Lahm beadása után csúsztatott fejest még tudta hárítani Howard, a kipattanót viszont Müller kíméletlenül a hosszúba vágta. 0-1.
52. PERC: Schweintseiger löbbölt Klose elé, akinek egy kicsit hosszú volt a labda és nem tudta kapura irányítani azt.
51. PERC: Müller beadása száll el a játékostársak feje fölött, kirúgással jöhet az USA.
47. PERC: Boateng emelt az ötös előterébe, ahol Özil érkezett és a kapu fölé bólintott.
46. PERC: Folytatódik a játék, Podolski helyére Klose jött ki a második félidőre.
A félidei döntetlennel Németország és az Egyesült Államok is továbbjutó, hiába vezetnek a portugálok 1-0-ra. A nagy focicsaták bámulása közben ne feledkezzünk meg a kulturális élvezetekről sem.
1. FÉLIDŐ
45+1. PERC: Vége az első játékrésznek, 0-0-val vonulhatnak szünetre a csapatok.
45. PERC: Egyetlen perc a ráadás.
41. PERC: Jöhetett az első amerikai szöglet, ami teljesen veszélytelen volt.
37. PERC: Gonzalez sárgul be Schweinsteiger buktatása nyomán.
35. PERC: Ziccer! Müller fifikásan gurított Özilhez, aki egy finom csel után lőtt, Howard viszont ismét a helyén volt.
Közben gól a másik meccsen: Portugália Boye öngóljával szerezte meg a vezetést.
31. PERC: Kroos tüzelt távolról, de ez Howardnak csemege volt.
29. PERC: A vb egyik legérdekesebb jelenetét láthatták a nézők: Jones érkezett egy amerikai támadással a német 16-oshoz, amint a játékvezető megállt és leütközte őt.
27. PERC: Kiszabadult a kezdeti nyomás alól az Egyesült Államok, most már sokkal inkább partiban vannak, mint pár perccel ezelőtt.
24. PERC: Kroos kapta üresen a lasztit a büntetőterületen belül, de az utolsó pillanatban sikerült odalépniük az amerikai védőknek.
22. PERC: A félidő derekához érve kicsit visszavettek a tempóból a felek.
18. PERC: Hatalmas a különbség a két csapat között, Németország már góllal, gólokkal vezethetne.
14. PERC: Életveszélyesek a német támadások, Lahm gurított a szélen érkező Boatenghez, aki erőből lőtt középre, a bekkek azonban ismételten menteni tudtak.
11. PERC: Höwedes állította meg szabálytalanul az ellenfél játékosát, a játékvezető pedig fel is mutatta neki a megérdemelt sárga lapot.
10. PERC: Nagyon érik a német gól: egy szöglet után két csapattárs zavarta egymást a lövésben, ez mentette meg a amerikaiakat.
8. PERC: Melegszik a pite az amerikaiaknak, Podolski lapos beadásáról Müller épphogy lemaradt az ötösön belül.
7. PERC: Közben a másik pályán Ronaldo kapufáig jutott, a 16-oson kívülről próbálkozott gólszerzéssel.
5. PERC: Eddig szinte csak a németeknél a labda, egyértelmű, hogy az Egyesült Államok kontrákra állt be.
2. PERC: Máris helyzetbe került Németország, Müller azonban nem találta el a labdát félollóból.
1. PERC: A fehérben játszó amerikaiak kezdték az összecsapást.
Előzetes: A két csapat között több összefonódási pont is van: az amerikai együttest a német Jürgen Klinsmann vezeti, akinek a segítője volt a Nationalelfet irányító Joachim Löw 2006-os vb-n. Emellett öt amerikai játékos német származású, négyen közülük a Bundesligában játszanak.
A négy ponttal a G csoport élén álló Németország számára egy döntetlen biztos csoportelsőséget jelentene, míg a négypontos Egyesült Államok szintén továbbjutna egy ilyen eredménnyel.
“Mindkét csapat meg akarja nyerni a csoportot, a győzelemért fogunk küzdeni” – mondta Jürgen Klinsmann, aki kifejtette: csapata minden mérkőzésen kiadja magából a maximumot, s ez Németország ellen sem lesz másként.
A Nationalelf védője, Mats Hummels az ellenfél dicsérete mellett a feltételezésekről is elmondta véleményét:
“Sportemberekhez méltatlan és nagyon sportszerűtlen lenne a többi csapattal szemben, ha ilyen tervekkel lépnénk pályára” – mondta a 25 esztendős hátvéd, aki gólt szerzett Portugália 4-0-ás legyőzésekor.
A csütörtöki találkozón egy csúcsbeállításra kerülhet sor: a 35 esztendős Tim Howard 102. alkalommal léphet pályára az Egyesült Államok csapatában, ezzel a legtöbb válogatottsággal rendelkező amerikai kapusok rangsorában beérné az éllovas Kasey Kellert.
A csoport másik mérkőzésén csak a győzelem teremthet esélyt a továbbjutásra az 1-1 pontos Portugália és Ghána számára.