A szervezet bejelentése szerint a négy, FIFA-engedéllyel rendelkező rendszer közül ugyanezt alkalmazzák majd a jövő évi világbajnokságon is, ha a vb főpróbájának tekinthető Konföderációs Kupán jól működik.
A 14, nagy sebességű kamerával működő GoalControlra a szintén kamerarendszerrel dolgozó brit Hawk-Eye, valamint a mágneses mezőket alkalmazó német-dán GoalRef és a német Cairos helyett esett a FIFA választása.
“A végső döntés meghozatalában az játszotta a legfőbb szerepet, hogy a licenccel rendelkező négy technológia közül melyik tud a leginkább alkalmazkodni a brazíliai tornákhoz, a helyi körülményekhez, valamint a mérkőzések FIFA által előírt lebonyolításához” – áll a nemzetközi szövetség közleményében, amelyből az is kiderül, hogy a GoalControlt az “éles bevetés” előtt még egyszer tesztelik majd a brazíliai stadionokban.
A fenti állítással egyetért a GoalControl tulajdonosa, Dirk Broichhausen is: “Elnézve a többi jelöltet a FIFA választása biztos azért esett a mi találmányuknra, mert mi a már meglévő dolgokkal, azaz gólokkal, labdákkal és hálóval dolgozik. Semmilyen változtatásra nincs szükség” – idézi Broichhausent a Metro.
“Azt szeretnénk üzenni a kluboknak, hogy miattunk semmit sem kell megváltoztatni a pályán. Csak a techológiát kell megfizetni.”
Broichhausen elárulta, a GoalControl beszerelése 200 ezer euróba (nagyjából 60 és fél millió forintba) fog fájni stadiononként, az alkalmazása pedig mérkőzésenként 3 ezer euróba (közel 908 ezer forintba) kerülne.
A gólbíró- vagy gólvonal-technológiákat azért alkalmazzák, hogy minden kétséget kizáróan el tudják dönteni, egy adott helyzetben áthaladt-e a labda teljes terjedelmével a gólvonalon, így elejét vegyék az emberi tévedésnek. A fejlesztések között van magyar is: Maruzsi László és csapata több mint tíz éve dolgozik saját rendszerén, amely azonban nem jutott tovább a tavaly márciusi tesztelésen. Maruzsiék azóta is fejlesztik találmányukat, amely akkor kaphat licencet, ha teljesíti a FIFA technikai előírásait.